Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku


Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Porównanie Jira Cloud i Jira Server

Porównanie Jira Cloud i Jira Server

Użytkownicy rozwiązania Jira często zastanawiają się, która wersja jest lepsza. Odpowiedź jest prosta: każda jest dobra na swój sposób, ale na początek musisz określić wymagania systemu.

Główne pytanie - gdzie znajduje się Twoja informacja?

Główną różnicą między Jira Cloud a Jira Server jest lokalizacja pamięci. W rozwiązaniu chmurowym wszystkie informacje są przechowywane na serwerach zewnętrznych. Dane użytkownika są najpierw przesyłane na serwery hosta i tam przechowywane. Tam tworzone są kopie zapasowe, zgodnie z harmonogramem hosta.

Może się zdarzyć, że polityka bezpieczeństwa firmy nie zezwala na przechowywanie poufnych danych poza siecią korporacyjną. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nowoczesne serwery chmurowe są dość stabilne i bezpieczne. Producenci dbają o bezpieczeństwo danych przechowywanych na swoich serwerach. Zapobiegają awariom, kradzieży danych użytkownika i zwykle zapewniają skuteczną ochronę przed różnymi atakami. Firma Atlassian opracowuje produkty zgodnie z europejską normą RODO, dzięki czemu masz pewność bezpieczeństwa swoich danych.

Jira Server, jak sama nazwa wskazuje, jest podobnym rozwiązaniem do Jira Cloud, z jedną różnicą, która pociąga za sobą inne funkcje - przechowywanie danych i przetwarzanie danych na lokalnych serwerach. Wszystkie dane firmowe są przechowywane na serwerach korporacyjnych, chronione zaporą ogniową i innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa. Nie musisz przekazywać żadnych danych poza sieć lokalną. Wszystkie informacje są przechowywane na serwerze korporacyjnym, wszystkie kopie zapasowe są tworzone i przechowywane na serwerze lokalnym.

Jednak pomimo poprzednich różnic główne funkcje polegają na dostosowaniu Jira do określonych zadań i wykorzystaniu własnych rozwiązań opartych na Jira.

 • Jeśli planujesz zintegrować złożone usługi lub programy innych firm, Jira Cloud na to nie zezwala
 • Możesz napotkać ograniczenia administracyjne, gdy programiści Atlassian zostawili niektóre dostępu prywatne i dostępne tylko dla nich samych
 • Wtyczki mogą nie być kompatybilne z Jira Cloud, jeśli nie zostały opracowane specjalnie dla tej platformy. Czasami nie pozwalają na synchronizację danych między serwerami a rozwiązaniami chmurowymi.

Jira Server to bardziej elastyczne rozwiązanie w zakresie integracji i dostosowywania za pomocą wtyczek. Wybór serwera Jira opiera się na takich kryteriach:

 • Większość gotowych rozwiązań nie jest dla Ciebie odpowiednia, a dla idealnej konfiguracji w konkretnym przypadku potrzeba wielu zmian.
 • Liczba wtyczek dla rozwiązania serwerowego jest kilkakrotnie większa niż liczba wtyczek dla Jira Cloud pozwala kontaktować się z katalogami użytkowników (AD, LDAP) w celu uproszczenia ustawień zasad dostępności i polityki prywatności
 • Łatwiejsza integracja umożliwiająca połączenie z wieloma innymi aplikacjami i usługami w celu uzyskania kompletnych zintegrowanych rozwiązań

Funkcje licencyjne i koszty posiadania

Jira Cloud. Jest wypłacany co miesiąc. Co to znaczy? Oznacza to, że wykupionej subskrypcji nie można odnowić w weekendy lub święta, gdy dostęp może być pilnie potrzebny. W takim przypadku po subskrypcji dostępne są dwie opcje. Pozostaw wszystko tak jak jest, bez dostępu do wszystkich danych zebranych podczas korzystania z systemu lub przejdź do Jira Server i przenieś wszystkie dane na serwer.

Jira Server oferuje roczną licencję. Oznacza to, że za korzystanie z rozwiązania wymagana jest płatność raz w roku. W tym roku możesz ulepszyć swoją Jira i zintegrować inne produkty. Po roku możesz wybrać dwie opcje: odnowić licencję na kolejny rok lub „zamrozić” Jirę w stanie, wznowienie pracy nastąpi od momentu wygaśnięcia licencji. Wszystkie integracje, wtyczki i dostępne dane będą nadal przechowywane na serwerze lokalnym. Dzięki temu rozwiązaniu nigdy nie stracisz danych i możesz nadal z niego korzystać, nawet bez przełączania się na nowe wersje aplikacji.

Najważniejsze zalety Jira Cloud:

 • Nie wymaga infrastruktury. Rozwiązanie chmurowe nie wymaga kosztów; zawartość lokalnej infrastruktury. Nie ma potrzeby wdrażania lokalnego lub wirtualnego serwera, aby wspierać pracę Jira;
 • Zero kosztów konserwacji. Bez lokalnego serwera jego obsługa i rozwiązywanie problemów ze sprzętem nie jest wymagane;
 • Dostępność. Miesięczne opłaty abonamentowe mogą pomóc zaplanować budżet i, w razie potrzeby, zmniejszyć koszty
 • Automatyczna aktualizacja oprogramowania. Standardowe aktualizacje oprogramowania i serwera, w tym aktualizacje zabezpieczeń, są już uwzględnione;

Kluczowe zalety Jira Server:

 • Dane są przechowywane na własnych serwerach;
 • Zarządzanie zmianami. Umożliwia administrowanie Jira i zarządzanie nią dzięki swojemu specyficznemu sposobowi;
 • Modyfikacja i integracja Jira i innych systemów, z większą elastycznością;
 • Zwiększ elastyczność i wydajność dzięki nieskończonej liczbie wtyczek;
 • Połącz wiele instancji Jira;
 • Kontroluj konta i uprawnienia w jednym miejscu;
 • Dostosowanie wyglądu, zgodnie z wymaganiami i koniecznością;
 • Nadal nie możesz się zdecydować? Skontaktuj się z naszymi menedżerami i uzyskaj odpowiedzi na swoje pytania.