Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Cyberbezpieczeństwo 2024: Top 5 rozwiązań antywirusowych dla biznesu

Cyberbezpieczeństwo 2024: Top 5 rozwiązań antywirusowych dla biznesu

Czy wiedzą Państwo, że codziennie programy antywirusowe wykrywają ponad 560 000 szkodliwych ataków? W roku 2023 liczba cyberataków wzrosła o 33%, wyrządzając poważne szkody zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorstwom. Aby ochronić biznes przed wirusami, atakami phishingowymi, spamem czy programami szpiegującymi, konieczne jest zastosowanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego.

Cyberbezpieczeństwo-2024

Wraz z rozwojem technologii, wirusy stały się bardziej zaawansowane i niebezpieczne – są w stanie wyrządzić taką szkodę komputerowi, że może on stać się nienaprawialny.

Oprogramowanie antywirusowe chroni urządzenia końcowe i serwery, wykrywa oraz blokuje złośliwe pliki. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są równie narażone na ataki złośliwego oprogramowania co duże organizacje. Jako że takie firmy nie dysponują obszernym budżetem na bezpieczeństwo, jak korporacje, stanowią łatwy cel dla hakerów. Stąd rośnie potrzeba instalacji niezawodnej ochrony.

Żyjemy w świecie, gdzie coraz więcej pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie, korzystając z własnych urządzeń, a nie komputerów biurowych. To oznacza, że ochrona punktów końcowych sieci staje się coraz bardziej istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa sieci organizacji. Obecnie większość programów antywirusowych dla biznesu jest w całości lub częściowo oparta na chmurze. Oznacza to, że rozwiązania te mogą wykorzystywać nowoczesne technologie uczenia maszynowego do automatyzacji analiz, co podnosi poziom wykrywania zagrożeń.

W artykule przyjrzymy się pięciu najlepszym antywirusom dla biznesu. Rozwiązania programowe od czołowych producentów oferują kompleksową funkcjonalność, w tym różne poziomy ochrony przed zagrożeniami, kompatybilność z urządzeniami mobilnymi oraz zarządzanie poprawkami. Zapewnimy Państwu informacje o możliwościach korporacyjnych antywirusów oraz głównych funkcjach samych rozwiązań. A wy zdecydujcie, który program będzie odpowiadał potrzebom Waszej firmy.

SentinelOne

sentinelone

Chmurowe rozwiązanie SentinelOne pomaga przedsiębiorstwom zarządzać procesami związanymi z cyklem życia zagrożeń, aby chronić punkty końcowe. Kluczowe funkcje obejmują analizę behawioralną, rejestr aktywności, tworzenie list dozwolonych/zabronionych oraz zarządzanie dokumentacją. Platforma autonomicznego agenta wykrywa zagrożenia na wielu wektorach i zapobiega atakom systemowym. Moduł wykrywania i reagowania na punktach końcowych (EDR) SentinelOne automatyzuje proces napraw i chroni przed nowo odkrytymi zagrożeniami. Rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji (AI) wykonuje cykliczne skanowanie w celu wykrywania zagrożeń, w tym złośliwego oprogramowania, trojanów, robaków. SentinelOne integruje się z aplikacjami stron trzecich, takimi jak Tanium, Splunk, Okta, Fortinet i BigFix. Aplikacja może być również wdrożona w środowisku lokalnym.

SentinelOne eliminuje skutki praktycznie każdego cyberataku, zanim szybko przywraca systemy użytkowników do trybu online.

Dlaczego wybraliśmy SentinelOne jako najlepsze oprogramowanie antywirusowe dla klientów korporacyjnych?

 • solidna ochrona w czasie rzeczywistym. Antywirusy SentinelOne oferują monitoring i ochronę w trybie czasu rzeczywistego. Taki proaktywny podejście gwarantuje neutralizację zagrożeń, zanim te zdążą wyrządzić szkodę;
 • bezpieczeństwo punktów końcowych. Bez względu na to, czy zarządzasz małą firmą, czy dużą korporacją, bezpieczeństwo punktów końcowych jest równie istotne. Zaawansowane algorytmy oprogramowania zapewniają najwyższej klasy ochronę urządzeń końcowych, co gwarantuje, że wszystkie urządzenia podłączone do sieci są bezpieczne i niezawodne;
 • korzyści ze sztucznej inteligencji. SentinelOne wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do dostosowywania się do nowych zagrożeń. Oznacza to, że z czasem system staje się coraz mądrzejszy, oferując dynamiczną ochronę, która pozostaje o krok przed cyberprzestępcami;
 • kompleksowe raportowanie i proste zarządzanie. Na panelu informacyjnym możesz przeglądać szczegółowe raporty o stanie sieci, ostatnich skanowaniach i potencjalnych podatnościach. Ta funkcja jest użyteczna dla klientów biznesowych, którzy muszą zarządzać wieloma urządzeniami końcowymi;
 • ochrona w chmurze dostępna całą dobę. Dzięki chmurowemu antywirusowi dla biznesu jesteś chroniony 24/7. Nawet kiedy twoje urządzenia pracują w trybie offline, platforma zapewnia poczucie bezpieczeństwa, redukując zagrożenia w czasie rzeczywistym.

Program SentinelOne Singularity Core oferuje ochronę dla wszystkich punktów końcowych, kontenerów, mobilnego Internetu rzeczy (IoT) oraz danych offline i online za pomocą jednego agenta. Jest to konfigurowalne rozwiązanie chmurowe, które wykorzystuje kombinację statycznej sztucznej inteligencji oraz analizy behawioralnej do identyfikacji i zapobiegania różnym wektorom ataków.

Obsługuje główne systemy operacyjne, w tym Windows, macOS oraz Linux, a także środowiska IT (chmurowe, lokalne i hybrydowe). Dodatkowo do Singularity Core, SentinelOne oferuje pełen pakiet rozwiązań bezpieczeństwa, w tym XDR (Rozszerzone Wykrywanie i Reagowanie). To czyni go idealnym wyborem dla klientów korporacyjnych, którzy pragną wdrożyć niezawodny zestaw narzędzi bezpieczeństwa.

Trellix Endpoint Security

trellix

Drugi w naszym rankingu antywirus Trellix Endpoint Security (wcześniej McAfee Total Protection) to kompleksowa platforma ochronna przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Program umożliwia zespołom IT scentralizowane zarządzanie zagrożeniami na punktach końcowych oraz reagowanie na nie. Trellix ENS monitoruje zagrożenia i upraszcza procesy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa punktów końcowych dzięki automatyzacji. Zapewni to oszczędność zasobów IT i poprawi działanie systemu dla użytkowników.

Trellix ENS wykorzystuje uczenie maszynowe i analizę behawioralną do wykrywania i klasyfikowania złośliwego oprogramowania typu zero-day w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to analizuje zachowanie każdego wykrytego zagrożenia, co umożliwia szybsze identyfikowanie przyszłych ataków korzystających z podobnych metod. Platforma jest lekka, korzysta z jednolitej warstwy obsługi i podstawowego mechanizmu ochrony przed złośliwym oprogramowaniem Trellix, co umożliwia użytkownikom bezpieczną pracę. Na centralnej konsoli zarządzania administratorzy IT przeglądają informacje o realnych atakach, wskaźnikach kompromitacji, które mogą być wykorzystane do likwidacji zagrożeń i zapobiegania ich rozprzestrzenianiu się w sieci.

Trellix ENS sprawnie współpracuje z systemami stacjonarnymi i serwerami Windows. W ten sposób administratorzy mogą zarządzać platformą Trellix, politykami antywirusowymi programu Windows Defender, ustawieniami zapory Windows oraz Windows Defender Exploit Guard za pomocą jednej konsoli. Rekomendujemy Trellix Endpoint Security jako potężne rozwiązanie antywirusowe dla średnich organizacji, szczególnie tych, które chcą ochronić urządzenia z systemem Windows.

Avast Business Antivirus

avast_business

Avast to światowy lider w dziedzinie aplikacji do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, zajmujący drugie miejsce pod względem wielkości udziału w globalnym rynku. Avast oferuje kompleksowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo punktów końcowych i sieci dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ich antywirusowe rozwiązanie jest w 100% oparte na chmurze, co upraszcza zarządzanie za pomocą jednej zintegrowanej platformy.

Innowacyjny system bezpieczeństwa Avast wykorzystuje uczenie maszynowe w połączeniu z wykrywaniem opartym na zachowaniu i sygnaturach do identyfikowania i szybkiego eliminowania zagrożeń złośliwego oprogramowania.

Zaawansowany program antywirusowy Avast Business Antivirus Pro zapewnia ochronę na poziomie korporacyjnym, chroniąc organizacje przed nowoczesnymi i złożonymi cyberzagrożeniami.

Kluczowe funkcje oprogramowania Avast dla biznesu:

 • blokada przedostawania się cyberzagrożeń do sieci. Ochrona plików, poczty i zachowań pracuje razem, by analizować podejrzane informacje. Dochodzi do blokady szkodliwych plików, niebezpiecznych stron internetowych, nietypowych zachowań, nieautoryzowanych połączeń i innych zagrożeń.
 • ochrona kluczowych danych. Avast Business Antivirus Pro skanuje wszystkie pliki w celu wykrycia złośliwego oprogramowania. Bez względu na to, czy są one współdzielone, czy znajdują się na serwerach Exchange i Sharepoint.
 • prognoza i wykrywanie nowych zagrożeń. 400 milionów aktywnych użytkowników Avast w sieci zapewnia ciągły strumień danych, które pomagają szybko identyfikować i niszczyć zagrożenia oraz prognozować zachowania przyszłych ataków. Chmurowy system uczenia maszynowego się rozwija i jest szkolony, sprawiając, że rozwiązania Avast stają się mądrzejsze, szybsze i potężniejsze niż kiedykolwiek.

Funkcje:

 • ochrona plików. Skanowanie plików, które są otwierane lub pobierane, aby upewnić się, że nie zawierają one złośliwego oprogramowania;
 • ochrona WWW. Weryfikacja URLi i certyfikatów pod kątem ich bezpieczeństwa przed połączeniem się z siecią;
 • ochrona poczty e-mail. Sprawdzanie przychodzących i wychodzących wiadomości e-mail pod kątem zawartości złośliwego oprogramowania;
 • ochrona zachowań. Wychwytywanie podejrzanego zachowania programów zainstalowanych na urządzeniach, które może wskazywać na złośliwy kod;
 • CyberCapture. Wykrywanie i analiza podejrzanych plików w bezpiecznym wirtualnym środowisku;
 • firewall. Monitorowanie ruchu sieciowego między komputerami a światem zewnętrznym w celu zapobiegania nieautoryzowanemu wymianie danych;
 • SmartScan. Skanowanie pod kątem oprogramowania złośliwego, przestarzałych aplikacji, niebezpiecznych konfiguracji i podejrzanych dodatków;
 • piaskownica (sandbox). Umożliwia uruchamianie aplikacji, pobieranie plików i przeglądanie stron internetowych w wirtualnym środowisku izolowanym od komputera PC;
 • Wi-Fi Inspector. Skanowanie sieci pod kątem podatności, sprawdzanie konfiguracji sieci, urządzeń i routerów oraz identyfikacja zagrożeń;
 • ochrona przed phishingiem. Chroni przed przechwytowaniem DNS, zapewnia poprawne wyświetlanie się stron internetowych;
 • dysk ratunkowy. Skanuje komputer zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie. Dysk jest tworzony na pustym urządzeniu USB na innym urządzeniu, które zawiera czystą wersję systemu;
 • rozszerzenie zabezpieczeń do przeglądarki. Skanowanie stron internetowych, weryfikacja autentyczności i blokowanie szkodliwych reklam;
 • ochrona przed zdalnym dostępem. Decydowanie, kto może zdalnie uzyskać dostęp do komputera i blokowanie niepożądanych połączeń. Zapobiega to wykorzystywaniu protokołu RDP (Remote Desktop Protocol) i atakom brute-force;
 • aktualizator oprogramowania. Utrzymywanie często używanego oprogramowania zewnętrznego w aktualnym stanie, aby eliminować potencjalne słabości bezpieczeństwa;
 • niszczarka danych (Data Shredder). Wielokrotnie nadpisuje pliki, aby trwale usunąć poufne dane, czyniąc je nieodwracalnymi;
 • ochrona serwera Exchange. Skanowanie i filtrowanie maili na serwerze Exchange, zatrzymywanie potencjalnych ataków, zanim rozprzestrzenią się one w sieci;
 • ochrona serwera SharePoint. Sprawdzanie plików przesyłanych do współdzielonego magazynu, aby upewnić się, że złośliwe oprogramowanie nie zagraża tym danym.

Avast Business Antivirus jest dostępny w rozwiązaniach Avast Essential Business Security, Avast Business Antivirus Pro, Avast Business Antivirus Pro Plus, Cloudcare MSP, Avast Ultimate Business Security.

Antywirus dla firm od Avast jest stosowany przez małe i średnie organizacje oraz indywidualnych przedsiębiorców, którzy wymagają potężnego programu antywirusowego do urządzeń stacjonarnych.

Microsoft Windows Defender

defender

Wbudowany antywirus dla systemu operacyjnego Windows 10 lub 11, Microsoft Windows Defender, chroni urządzenie. Microsoft Defender to narzędzie antywirusowe w Windows Security, które oferuje takie funkcje jak powiadomienia w czasie rzeczywistym, a także firewall i ochronę sieci.

Fakt, że Ochrona Windows jest wbudowana w pakiet Microsoft 365, również podnosi atrakcyjność oprogramowania antywirusowego.

Microsoft Defender zawiera szereg funkcji bezpieczeństwa, od podstawowej ochrony przed zagrożeniami po kontrolę rodzicielską. Menadżera haseł brakuje, a VPN jest dostępny tylko dla Androida, ale biorąc pod uwagę, że jest to wbudowany pakiet bezpieczeństwa Windows, można było tego oczekiwać.

Analizujmy funkcje bezpieczeństwa oferowane przez Microsoft Defender:

 • ochrona przed wirusami i zagrożeniami. Szybkie skanowanie sprawdza foldery, które mogą zawierać złośliwe oprogramowania i zagrożenia. Pełne skanowanie weryfikuje całą zawartość dysku twardego. Skanowanie selektywne pozwala wybrać, które pliki i foldery mają być sprawdzone, a skanowanie autonomiczne przeznaczone jest dla trudnych do znalezienia i usunięcia złośliwych programów. Skanowanie autonomiczne uruchomi ponownie urządzenie i może trwać do 15 minut. W sekcji Ochrona przed wirusami i zagrożeniami są również opcje ochrony przed oprogramowaniem wymuszającym okup. Zarządzaj kontrolą dostępu, która chroni pliki, foldery oraz obszary pamięci przed nieautoryzowanym dostępem i zmianami. Dla dodatkowej ochrony można skonfigurować OneDrive, chmurowe rozwiązanie Microsoftu, dla odzyskania plików w przypadku ataku oprogramowania wymuszającego okup.
 • ochrona konta użytkownika. Aby uzyskać podwyższone bezpieczeństwo i inne korzyści dla konta Microsoft, zostaniesz poproszony o zalogowanie się. Poza tym można zarządzać ustawieniami logowania do systemu na urządzeniu poprzez Windows Hello i skonfigurować dynamiczne blokowanie.
  Opcje logowania Windows Hello obejmują wejścia biometryczne (identyfikator twarzy i/lub odcisk palca, w zależności od urządzenia), kod PIN, fizyczny klucz bezpieczeństwa oraz hasło oparte na obrazie dla tych, którzy nie preferują używania słów lub wielu cyfr.
  Aby korzystać z dynamicznej blokady, musisz sparować inne urządzenia z komputerem. Następnie Windows będzie wykorzystywał te urządzenia do wykrycia, kiedy fizycznie oddalisz się od komputera, i automatycznie go zablokuje.
 • zapora sieciowa i ochrona sieci. Możesz zarządzać, wyłączać lub włączać zaporę sieciową w różnych sieciach, w tym domenowych, prywatnych i publicznych. Sieci domenowe to zazwyczaj miejsca pracy w biurze lub szkole, prywatne sieci to zwykle domowa sieć. Publiczne sieci to te, które wymagają określonych standardów bezpieczeństwa, na przykład sieci w lotniskach czy kawiarniach. Jeśli masz zainstalowane inne aplikacje bezpieczeństwa, możesz nimi zarządzać w zakładce zarządzania powiadomieniami. A jeśli okaże się, że powiadomienia od Microsoft Defender nadejmują zbyt często, możesz wybrać informacje, na temat których chciałbyś otrzymywać powiadomienia.
 • zarządzanie aplikacjami i przeglądarkami. Dział zarządzania aplikacjami i przeglądarkami w "Bezpieczeństwo Windows" obejmuje ochronę opartą na reputacji, inteligentne zarządzanie aplikacjami i ochronę przed exploitami. Wszystkie te ustawienia mają na celu ochronę urządzenia przed potencjalnie niechcianymi złośliwymi działaniami (strony internetowe, aplikacje, pliki, złośliwe oprogramowanie). Ochrona oparta na reputacji to zestaw ustawień kontrolujących nierozpoznane aplikacje i pliki. Zawiera to również SmartScreen dla przeglądarki Microsoft Edge, który blokuje złośliwe strony internetowe i pobieranie. Istnieje dodatkowa opcja blokowania potencjalnie niechcianych aplikacji — Inteligentna Kontrola Aplikacji, szczególnie dla aplikacji o niskiej reputacji. Możesz zablokować reklamy, pobieranie lub jedno i drugie. Ochrona przed exploitami jest zaprojektowana do ochrony urządzenia przed atakami.
 • bezpieczeństwo urządzenia. Izolacja jądra, procesor bezpieczeństwa i bezpieczny rozruch zapewniają maksymalną ochronę komputera. W obszarze izolacji jądra włącz lub wyłącz integralność pamięci, która odpowiada za zapobieganie wstrzykiwaniu złośliwego kodeksu do procesów o wysokim poziomie bezpieczeństwa. W sekcji procesora bezpieczeństwa wyświetlane są charakterystyki i stan procesora. Istnieje możliwość diagnostyki i rozwiązywania problemów. Jeżeli chodzi o bezpieczne uruchamianie, ta funkcja jest zawsze włączona, bez możliwości wyłączenia. I prawdopodobnie jest to dobre, ponieważ zapobiega to uruchamianiu złośliwego oprogramowania podczas startu urządzenia.
 • wydajność i stabilność urządzenia. Dział "Wydajność i niezawodność urządzenia" obejmuje raport z niezawodności usługi Windows, zdolności magazynową oraz aplikacje. Możesz również ponownie zainstalować system operacyjny Windows, aby poprawić ładowanie i zamykanie systemu, wykorzystanie pamięci, wydajność aplikacji ze sklepu, komfort przeglądania oraz czas pracy na baterii. W dziale "Świeży start" opisano, że ten proces "zachowa Twoje osobiste pliki i niektóre ustawienia systemu Windows oraz usunie niektóre aplikacje".
 • Microsoft Defender to skuteczny antywirus zapewniający podstawową ochronę z silną zaporą ogniową. Program jest najlepiej dostosowany dla tych, którzy potrzebują zakupić pakiet Microsoft 365 Personal lub Family i wymagają tylko podstawowego poziomu ochrony.

  ESET Protect Entry

  entry

  Firma ESET jest znana z efektywnych i łatwych w obsłudze programów z obszaru cyberbezpieczeństwa. Jej programy zabezpieczają przedsiębiorstwa przed najbardziej skomplikowanymi znanymi zagrożeniami oraz przed atakami zero-day.

  ESET Protect Entry jest zaprojektowany, aby zapewnić kompleksową ochronę punktów końcowych dla organizacji małego i średniego biznesu (MŚP) dysponujących do 250 stanowiskami pracy.

  Główne funkcje:

  • ochrona punktów końcowych. ESET Protect Entry oferuje zaawansowaną ochronę punktów końcowych przed cyberzagrożeniami, w tym wirusami, oprogramowaniem wymuszającym okup, atakami phishingowymi, spyware i exploitami zero-day. Program wykorzystuje wielopoziomowe mechanizmy obronne, w tym wykrywanie na podstawie sygnatur, analizę heurystyczną i uczenie maszynowe.
  • centralne zarządzanie. Rozwiązanie zapewnia jednolite zarządzanie poprzez konsolę zarządzania ESET Protect. Administratorzy mogą zdalnie wdrażać, konfigurować i monitorować bezpieczeństwo urządzeń końcowych w sieci swojej organizacji. Centralna konsola umożliwia monitoring aktywności punktów końcowych w czasie rzeczywistym, wykrywanie zagrożeń i status bezpieczeństwa. Umożliwia to szybkie reagowanie na incydenty bezpieczeństwa oraz stosowanie odpowiednich polityk.
  • wdrożenie w chmurze. Przedsiębiorstwa mogą łatwo wdrażać i zarządzać zabezpieczeniami urządzeń końcowych bez konieczności posiadania lokalnej infrastruktury. Wdrożenie w chmurze zapewnia skalowalność, elastyczność i uproszczone zarządzanie, co czyni je idealnym wyborem dla firm z ograniczonymi zasobami IT.
  • zdalna administracja i monitorowanie. Za pomocą ESET Protect Entry administratorzy zdalnie zarządzają i monitorują bezpieczeństwo punktów końcowych z dowolnego miejsca. Wykonują zadania takie jak wdrażanie aktualizacji bezpieczeństwa, inicjowanie skanowania na żądanie, zarządzanie politykami bezpieczeństwa i tworzenie raportów.
  • - małe użycie zasobów systemowych. Program minimalnie wpływa na wydajność systemu i użytkowników. Rozwiązanie wykorzystuje efektywne algorytmy skanowania, optymalizację wykorzystania zasobów i metody skanowania w tle. Zapewnia to niezawodną ochronę punktów końcowych bez spowalniania ich pracy i zakłócania operacji biznesowych.
  • kompleksowa pomoc techniczna i dokumentacja. ESET oferuje kompleksową pomoc techniczną i dokumentację dla ESET Protect Entry. Obejmuje to wsparcie techniczne, artykuły z bazy wiedzy, podręczniki użytkownika i materiały szkoleniowe. Zapewnia to, że przedsiębiorstwa odpowiednio wdrażają, konfigurują i utrzymują rozwiązanie zabezpieczające punkty końcowe i maksymalizują jego efektywność w ochronie przed cyberzagrożeniami.

  ESET Protect Entry to skuteczne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo urządzeń końcowych. Oprogramowanie oferuje zaawansowaną ochronę dla organizacji, centralizowane zarządzanie, wdrożenie w chmurze oraz kompleksowe wsparcie. Elastyczne oprogramowanie antywirusowe od ESET ochroni firmy oraz ich infrastrukturę IT przed cyberzagrożeniami.

  Podsumowanie. Bezpieczeństwo jest podstawowym kryterium w segmencie korporacyjnym. W obliczu nasilających się ataków złośliwego oprogramowania, produkty antywirusowe są niezbędną inwestycją dla stabilnego rozwoju biznesu. Nabywaj systemy cyberbezpieczeństwa, które wykrywają i zapobiegają atakom wirusowym, zamiast tracić czas i pieniądze na próby odzyskania zainfekowanych urządzeń. Wybór optymalnego antywirusa ochroni informacje firmy, jej pracowników i klientów.