Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Nowa recenzja systemu Windows 11: nowy projekt, widżety, ulepszone funkcje

Nowa recenzja systemu Windows 11: nowy projekt, widżety, ulepszone funkcje

Microsoft ogłosił datę premiery oficjalnej wersji systemu Windows 11. 5 października 2021 zostanie wydany ulepszony system operacyjny, który będzie aktualizowany etapami. Przypomnijmy, że wcześniej nie planowaliśmy nowego wydania, ale ciągłej aktualizacji Windowsa 10, ale w rezultacie postanowiliśmy wprowadzić fundamentalne zmiany i dokonać globalnego przeprojektowania. Od 5 października rozpoczną się bezpłatne aktualizacje na kompatybilnych komputerach z systemem Windows 10 do nowej wersji, użytkownicy będą również mogli kupić komputer z już zainstalowanym systemem operacyjnym. Producent twierdzi, że Windows 11 poprawi produktywność, wyświetlanie i funkcjonalność będzie sprzyjać kreatywnej inspiracji. W artykule opowiemy o głównych innowacjach nowego systemu operacyjnego, kluczowych funkcjach

windows11_pl.png

Nowy wygląd interfejsu i zaktualizowane dźwięki.

W Windows 11 - zupełnie inny obraz, pasek zadań znajduje się teraz na środku ekranu, na dole. Zmieniło się wizualne wyświetlanie menu Start, zamiast zwykłych kafelków - statyczne ikony programów. Lekko poprawiono pasek zadań, który znajduje się w prawym dolnym rogu. Oprócz powiadomień systemowych dostępny jest teraz kalendarz. Pojawiają się wyskakujące okienka z zaokrąglonymi rogami. W nowym systemie operacyjnym można jednocześnie rozmieścić kilka okien na monitorze - odpowiada za to funkcja Snap Layouts. Wystarczy najechać myszką na przycisk „Rozwiń” i wybrać interesujący układ. A opcja Snap Groups pozwala systemowi zapamiętać lokalizację programów, a w przyszłości umieszczać programy w ten sposób. W ten sposób za pomocą jednego kliknięcia na ekranie otworzy się grupa powiązanych programów. Zmienił się również schemat kolorów okna ustawień systemu operacyjnego.

W części dotyczącej pracy z wieloma monitorami pojawiła się nowa funkcjonalność. Gdy monitor pomocniczy jest wyłączony, wszystkie znajdujące się na nim okna są zminimalizowane. Jeśli ponownie włączysz ten monitor, okna automatycznie pojawią się na ekranie w ich oryginalnej formie. Zmodyfikowany został interfejs użytkownika instalatora platformy oprogramowania - inna kolorystyka oraz możliwość podłączenia drugiego układu klawiatury, założenia konta i ustawienia elementów prywatności. Głównym celem udoskonalenia interfejsu jest sterowanie dotykowe.

windows_1_pl.jpg

Aktualizacje w tle i jedno większe uaktualnienie raz w roku

Microsoft twierdzi, że teraz usprawniono proces aktualizacji systemu operacyjnego - liczba uaktualnień zostanie zmniejszona, ich instalacja będzie odbywać się w tle. Co roku planowana jest jednorazowa aktualizacja na dużą skalę, natomiast deweloper weźmie pod uwagę wydania innych systemów operacyjnych (macOS, iOS, iPadOS, Android).

Zaktualizowano Microsoft Store o aplikacje komputerowe

Microsoft Store w systemie Windows 11 ma nowy wygląd, który ułatwia wyszukiwanie ulubionych programów, gier, filmów. Deweloperzy mogą hostować standardowe aplikacje Win32 wraz z narzędziami UWP i PWA. Ponadto programiści, jako alternatywa, będą mogli wdrażać własne witryny do zarabiania bez płacenia prowizji.

Obsługa aplikacji dla urządzeń z systemem Android

Ta opcja została uruchomiona w poprzedniej wersji systemu Windows 10, ale z wielu powodów projekt zawiesił się. Nowy system Windows ma możliwość przenoszenia aplikacji na Androida ze sklepu Microsoft, uruchamianych na komputerze.

Widgety i Microsoft Teams, podobne do Skype

Windows 11 wprowadził widżety - miniaturowe przyciski z przydatną funkcjonalnością. Co prawda jest to kalendarz, planer zadań, slider z obrazami, tematyczne serwisy informacyjne, ale w przyszłości możliwości widżetów będą się rozszerzać.

W nowej wersji funkcje Skype'a będą wykonywane przez Microsoft Teams, a mianowicie opcja „Czat”. Będziesz mógł korespondować ze współpracownikami, przyjaciółmi, znajomymi, prowadzić wideorozmowy. Wcześniej była platformą komunikacji biznesowej, a teraz stanie się dostępna dla masowego użytkownika.

windows_2_pl.png

Ulepszone funkcje gier na PC

Miłośnicy gier będą mogli teraz korzystać z zaawansowanych funkcji. W szczególności pojawiła się subskrypcja Xbox Game Pass, co oznacza, że ​​za miesięczną opłatę można uzyskać nieograniczony dostęp do gier na PC.
Technologia Auto HDR poprawi jakość grafiki w starszych grach, które nie obsługują HDR. Kolory są żywe i naturalne.
Niektóre komputery zostaną zoptymalizowane pod kątem mechanizmu przyspieszania obciążenia DirectStorage. Wymaga to wydajnego dysku NVMe i sterowników. Na takich komputerach gry przesyłają informacje z biblioteki systemowej na kartę graficzną. Przyspieszy to ładowanie gier i innych narzędzi podczas grania.

gaim_3_pl.jpg