Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Nowy system wyłudzania pieniędzy online

Nowy system wyłudzania pieniędzy online

Ostrzegamy przed nowym rodzajem oszustwa w Internecie, który odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej, i jego celem jest wyłudzanie pieniędzy od użytkowników. W listach hakerzy piszą, że urządzenia użytkownika zostały zainfekowane wirusami, a użytkownicy zostali zarejestrowani podczas przeglądania stron o charakterze intymnym. Twierdzą również, że oprócz tego, reakcja ofiary została zarejestrowana w aparacie, w tym momencie zarejestrowano zdjęcie na ekranie.

Początkowo wysyłane wiadomości były w języku angielskim, jednak później podobne wiadomości były wysyłane w innych krajach, takich jak: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Czechy, a także Rosja.

Według przedstawicieli producenta oprogramowania antywirusowego, napastnicy obiecują usunięcie kompromitujących materiałów, ale za to żądają około dwóch tysięcy dolarów. Użytkownik musi zapłacić kwotę w ciągu 48 godzin po otwarciu wiadomości, w przeciwnym razie, jak zapewniają atakujący, wyślą nagrany film do wszystkich kontaktów ofiary, które rzekomo skradli z zainfekowanego urządzenia.

W odróżnieniu od innych podobnych oszustw w Internecie, cechą tego schematu jest wykorzystanie metod inżynierii społecznej, które są wysyłane do przeciętnych użytkowników, którzy mogą potencjalnie przeglądać intymne strony internetowe na swoich urządzeniach. Wcześniej takie ataki były już rejestrowane, a następnie listy pochodziły z adresu e-mail ofiary, a ponadto litery wskazywały nawet hasło z tej skrzynki pocztowej, co dowodzi, że hakerzy mają pełny dostęp do poufnych informacji. Oczywiście najprawdopodobniej napastnicy nie włamali się do żadnej elektronicznej skrzynki pocztowej, ale po prostu szukali baz danych zawierających hasła, które zostały połączone przez innych hakerów.

Jak się przed tym ustrzec? Najważniejszym jest, aby nigdy nie otwierać załączników, w 100% przypadków jest to niebezpieczny wirus, nie odpowiadaj na wiadomości oszustów, i oczywiście nie wysyłaj im pieniędzy. W przypadku, gdy hasło z wiadomości e-mail zostało złamane, należy natychmiast je zmienić i upewnić się, że podłączyłeś uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Następnie, odpowiednio, warto sprawdzić urządzenie za pomocą dobrego programu antywirusowego.

W większości przypadków takie oświadczenia oszustów są czysto psychologiczną presją. Prawdopodobnie nie mają żadnych tajnych danych, to tylko blef. Nawet jeśli szczęście nie uśmiechnęło się do ciebie, i nadal, w posiadaniu oszustów, są pewne poufne dane, nie powinieneś wysyłać oszustom pieniędzy i liczyć na ich uczciwość.

We współczesnych programach antywirusowych wbudowany został moduł Anti-Spam, który oprócz filtrowania spamu i bezużytecznych wysyłek, odpowiada za wyłapywanie takich listów. Ponadto we współczesnych programach antywirusowych istnieje funkcja ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do kamer urządzenia. Instalując dobry program antywirusowy, użytkownik może chronić się przed zagrożeniami w świecie Internetu na 99%