Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Atak botów

Atak botów

Dwudziestego pierwszego października została wykonana przez jednego z największych ataków DDoS w której stosował udział znany IoT botnet. Ten atak przyniósł ogromne szkody najbardziej popularny światowy zasobom, wśród których popularne portale, serwisy informacyjne, system płatności PayPal i wiele innych.

Dalej dowiemy się, co to jest ataki DDoS.

DDoS oznacza jeden z rodzajów ataków, które wykorzystują hakerzy, których głównym celem jest neutralizacja działania strony internetowej. Służą do tego ogromna ilość sieci, która liczy się na tysiące, a podstawą tych sieci są zainfekowane komputery, tablety i smartfony, które jednocześnie wchodzą w określonych stron internetowych a fizyczne sprzęt nie radzi sobie z obciążeniami i daje się zawiesza. Dla właściciela ogromnego zasobu pauza w ciągu kilku minut to ogromne straty finansowe, i aby to przerwać hakerzy wymagają wynagrodzenie za zaprzestanie ataków.

Żyjemy w świecie IT, a dostęp do internetu ma dość słabą ochronę i złośliwego oprogramowania, dość łatwo trafia na nasze urządzenia. Pierwszym i sporo ważny w tym jest to, że ludzie nie mogą i nie chcą zmieniać fabryczne firmware urządzeń, w których zwykle kryje się wiele dziur. Drugiczynniktolenistwo, którapoleganaużyciuprostychhaseł, tychsamychhaseł wróżnychmiejscach, noiinne.

To wszystko otwiera ogromny potencjał do ataków hakerskich, które będą terroryzować i pobudzać nasz współczesny świat dalej, a im więcej takich ciekawostki urządzeń jest podłączone do globalnej sieci, tym łatwiej się z tego materiału korzystać cyberprzestępcom. 

Według danych światowej statystyki na koniec 2015 na świecie są ponad 5 miliardów urządzeń i liczba ta rośnie geometrycznie. Już do 2025 roku liczba ta wzrosnąć do dwudziestu pięciu miliardów. A ile z tych urządzeń jest już używany przez hakerów do ataków DDoS, nie powie anie jeden ekspert.

Z tego wszystkiego należy dość naturalny wniosek, że walka z hakerami bezsilna i można włamać się cokolwiek. I nasza wina w tym, jak i korporacje które noszą odpowiedzialność za niezawodność urządzeń, tak i na nas w naszym stosunku do bezpieczeństwa. Ale mamy nadzieja na przyszłość: w przypadku gdy całkowicie eliminować wirusy i wszelkiego rodzaju botnety mało prawdopodobne, aby udać, ale zmniejszyć ich ilość jest całkiem realne. I nad tym teraz walczy ogromna ilość specjalistów bezpieczeństwa, również wprowadza się dodatkowe fizyczne moduły bezpieczeństwa, a ludzie stają się mądrzejsi, po każdym nieprzyjemnego incydentu z ich urządzeń.

Z innej strony kłopoty trzeba czekać nie tylko od ludzi, ale i od inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego, której na razie nikt nie zwraca żadnej uwagi, to zdaniem ekspertów stanie się materialami do nowej fali ataków  hakerów z internetu. My też możemy naprawdę pomóc w walce z cyberprzestępczością, a do tego trzeba dołożyć minimum uwagi:

  1. Gadżety muszą spełniać co najmniej minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa.
  2. Użycie dodatkowe programy antywirusowe i regularnie skanowanie urządzenia.
  3. Korzystanie z licencjonowanych programów antywirusowe i oprogramowania wyłącznie.
  4. Zmiana standardowe hasła przy zakupie nowych urządzeń.
  5. Kontrola aktualizacji oprogramowania ze stron producentów i eliminacja luków w zabezpieczeniach.
  6. Zakaz w pełni korzystania z oprogramowania w sposób nielegalny bo w nim najczęściej tkwi zagrożenie.