Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

1Password vs LastPass - porównanie najpopularniejszych menedżerów haseł

1Password vs LastPass - porównanie najpopularniejszych menedżerów haseł

Menedżery haseł nie zaskakują już nikogo zbytnio. To znacznie wygodniejsze niż korzystanie z notatników, zapisywanie w przeglądarce czy poleganie na własnej pamięci. W wyszukiwarce szukając menadżerów haseł najczęściej pojawi się 1Password i LastPass. Oba produkty są na rynku od grubo ponad 10 lat, a ich flagowe wersje zostały już znacznie poprawione w stosunku do stanu wyjściowego.

1password-VS-LastPass

Dlatego ważne jest, aby porównać takie oferty, aby jednoznacznie zdecydować, które oprogramowanie będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Ogólne badanie rynku ustaliło, że 1Password może być bardziej niezawodny dla użytkowników, ale tylko w niektórych przypadkach. Bardziej konkretnej odpowiedzi można udzielić jedynie badając specyfikę poszczególnych dostawców, niuanse sytuacji i własne potrzeby.

Porównanie wiarygodności

To właśnie ten aspekt warto postawić na pierwszym miejscu. Żadna wygoda, żadna prostota, żadna elastyczność ustawień nie zostanie zapamiętana, jeśli napastnicy z łatwością i wdziękiem wykradną kody dostępu. Pod względem bezpieczeństwa zarówno 1Password, jak i LastPass spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania. Oba pakiety są szyfrowane przed przekazaniem informacji na serwery korporacyjne. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo wieloczynnikowe, LastPass jest liderem. Jednak w przypadku bezpieczeństwa przechowywanych danych jest odwrotnie. W końcu, wliczając w to prywatność i jakość zewnętrznych audytów, zakup 1Password robi dużą różnicę.

Szyfrowanie

W tych aspektach dla liderów rynku nie ma nic skomplikowanego. Nie ma tu żadnych niespodzianek, wszystko jest bardzo dobrze przemyślane. Środowisko 1Password posiada typowe 256-bitowe szyfrowanie AES. Istnieje hash PBKDF2 dla hasła, który jest bardzo przydatny dla hasła głównego, co jest ważne, aby uczynić go odpornym na brute force. Dodatkowo wprowadzany jest 128 bitowy tajny klucz, który nakładany jest na hasło główne. Jakkolwiek absurdalny może wydawać się ten środek, działa on całkiem dobrze i znacznie zwiększa bezpieczeństwo informacji.

Twórcy LastPass starali się nadążyć. Korzystały one z tej samej podstawowej opcji szyfrowania. Całkowicie eliminuje transfer niezabezpieczonych informacji poza dysk lokalny. Rozszyfrowanie odbywa się tylko w obrębie urządzenia. LastPass po prostu zapewnia dobre bezpieczeństwo przechowywanych haseł. W większości normalnych sytuacji program radzi sobie pewnie z zadaniem. Jednak słabym ogniwem wydaje się być tajny klucz, przez co ogólny poziom bezpieczeństwa jest nieco mniejszy. Wniosek jest oczywisty: jeśli chcesz, aby Twoje kody dostępu były jak najbezpieczniejsze, powinieneś wybrać 1Password - wykorzystuje on więcej zabezpieczeń.

Repozytorium informacji

Od dawna standardem wśród menedżerów haseł jest odkładanie najważniejszych plików do specjalnego skarbca. Po raz kolejny 1Password jest silniejszy - konkurent również ma taki projekt, ale dostępna jest mniejsza przestrzeń i rozmiar plików jest bardziej ograniczony. LastPass w trybie darmowym umożliwia dostęp do 50 megabajtów zaszyfrowanej przestrzeni wirtualnej. Za opłatą można to zwiększyć do 1 gigabajta, co jest w porządku dla menedżera haseł. Jednak każdy pojedynczy plik nie może być w żadnym wypadku większy niż 10 MB. Już bardzo wysokiej rozdzielczości zdjęcia wyraźnie nie zmieszczą się pod tym warunkiem.

Repozytorium 1Password jest udostępniane wyłącznie na zasadach komercyjnych. Jednak porównując go z płatną wersją konkurencji, widać wyraźne zalety. Poprzeczka ograniczeń jest podniesiona znacznie wyżej. W szczególności można zapisać pliki wideo o wielkości 50 megabajtów lub więcej. W środowisku LastPass nie ma nic takiego, darmowa wersja jest niewygodna do stosowania w połączeniu z dużymi plikami tworzonymi na zaawansowanych maszynach.

Porównanie kosztu usługi i jej jakości

Wcześniej LastPass był uważany za rozwiązanie przyjazne dla budżetu. Taki menedżer haseł był aktywnie wykorzystywany przez klientów o niskich dochodach. Jednak w 2021 roku to wszystko się zmieniło, wprowadzając ograniczenia dotyczące darmowych kont dla określonych typów urządzeń. Dostosowanie się do tych zmian nie było zbyt łatwe. Brak opcji darmowej w przypadku 1Password okazuje się nie być tak znaczącą wadą. Koszt pakietu jest dość przystępny dla większości klientów. Istnieje możliwość korzystania z wersji demo przez 2 tygodnie, co jest akurat wystarczającym czasem, aby ocenić wszystkie funkcje aplikacji. Jeśli wybierzesz bardziej zaawansowany plan cenowy, nie ma różnicy w kosztach między aplikacjami. Ale przy identycznych kosztach klienta użytkownicy LastPass dostają zauważalnie mniej i nie będzie im się tak wygodnie pracowało.

Porównajmy samą koncepcję produktu

Różnice między tymi aplikacjami są znaczne, a wynikają z samej "ideologii" ich urządzenia. W jednym przypadku klientom zostanie zaoferowana nielimitowana, darmowa wersja (choć o ograniczonej funkcjonalności). W drugim przypadku nie ma możliwości obejścia się bez opłaty. Jeśli celem jest posiadanie darmowego menedżera haseł, który jest regularnie aktualizowany, rozwiązanie jest oczywiste.

Sprawy zmieniają się jednak, gdy pod uwagę brane są funkcje płatne. W tej opcji przewaga 1Password staje się przytłaczająca. Oferowany jest dwutygodniowy okres próbny bez przekazywania jakichkolwiek danych dotyczących płatności. Nawet po zakupie można jeszcze uzyskać zwrot wpłaconych pieniędzy za cały miesiąc. Opłata roczna wynosi 35,88 dolarów, ale wychodzi to 1,5 jednostki umownej miesięcznie - czyli menedżer haseł jest dostępny w cenie kostce czekolady. Czasami trzeba zwiększyć liczbę użytkowników do 5 (np. dla rodziny lub malutkiej firmy). W takim przypadku należy uiścić opłatę miesięczną w wysokości 5 dolarów. Wszyscy zaproszeni będą mogli wymieniać hasła, informacje kredytowe, wiadomości osobiste i inne ważne informacje. Dzięki temu można pomóc osobom, które zapomniały swoich haseł i zostały zablokowane. Jeśli istnieje potrzeba zwiększenia liczby uczestników, są oni zapraszani z dodatkową opłatą 1$ miesięcznie za każdego uczestnika. Darmowy format LastPass zapewnia nieograniczone przechowywanie haseł. Obsługiwane są różne urządzenia, choć nie jest to proste - dostępne są tylko komputery i gadżety mobilne. Hasła mogą być generowane. Obsługiwane jest uwierzytelnianie wieloczynnikowe. Jak wspomniano, pamięć masowa będzie miała pojemność 50 megabajtów. Ważne: LastPass pozwala na jednoczesne korzystanie albo tylko na komputerze, albo tylko na gadżecie mobilnym. Dokładniej, jest to dozwolone, ale tylko w przypadku korzystania z planu premium lub rodzinnego.

W środowisku 1Password rozszerzone oferty nazywają się Business i Teams. Koszt okaże się 8 i 19,95 dolarów - ale tylko odpowiednio dla każdego użytkownika lub dla kilkunastu uczestników. W Teams istnieje nieograniczona liczba wspólnych skarbców. Jest kontrola administracyjna, 5 kont dla gości i 1 gigabajt na dokumenty każdego uczestnika. Tryb biznesowy oferuje 5 GB darmowej przestrzeni na użytkownika oraz 20 kont gościnnych. Możliwe jest ustawianie ról, przygotowywanie raportów z wykorzystania zasobów i stosowanie innych różnych funkcjonalności. Wśród pakietów LastPass są te do użytku premium (3 dolary) i do użytku rodzinnego (4 dolary miesięcznie). Wyższość pakietu premium nad wersją darmową wynika z wymiany informacji jeden do wielu. Wprowadzono opcję monitorowania darknetu oraz tryb dostępu awaryjnego. Wsparcie techniczne realizowane jest w trybie priorytetowym, a aplikacje autouzupełniania są bardzo atrakcyjne. Wolno go używać na różnych urządzeniach. Wyeliminowano problem dostępu do tej samej pamięci masowej na komputerze stacjonarnym i na gadżetach.

LastPass nie oferuje zniżek w zależności od długości abonamentu. W związku z tym 1Password może być jeszcze bardziej korzystny i oferować dodatkowe funkcje dla planów rocznych. Ale LastPass warto preferować, jeśli wymagane są maksymalne oszczędności (swobodne korzystanie), a konkretne ograniczenia takiego trybu nie są zbyt niepokojące.

Oprogramowanie desktopowe

Warto też ocenić aplikacje klienckie. 1Password ma zauważalnie inne. Wersja 7 jest odpowiednia dla stosunkowo nowych komputerów. Program czwartej generacji lepiej radzi sobie na starszych komputerach. Menedżer haseł raczej nie rozszerza wsparcia dla starszego sprzętu, bo i tak mało kogo to interesuje. Co więcej, wsparcie jest stopniowo ograniczane do momentu otrzymania krytycznych aktualizacji zabezpieczeń, a następnie całkowicie zaprzestane. Aktualne oprogramowanie dostępne jest w środowiskach Linux, Windows i macOS.

Zarządzanie pamięcią masową w module desktopowym 1Password nie różni się od tego, co jest oferowane w kliencie webowym. Dostępne są jednak dodatkowe funkcje, o których zdecydowanie warto wspomnieć. Na przykład na Macintoshu możliwe jest uruchomienie integracji Spotlight z oprogramowaniem innych firm i wyszukiwanie informacji przechowywanych w przedmiotach, a także wielu innych informacji. W środowisku Windows istnieje możliwość dodania serwera proxy, który pozwala na korektę adresu IP i wirtualną zmianę lokalizacji. Takie pomocnicze opcje są w dużej mierze odpowiedzialne za popularność tego produktu programowego w porównaniu z uproszczonymi klientami przeglądarki.

LastPass nie oferuje żadnej inicjatywy w tym sensie. Funkcjonalność wersji webowej i oprogramowania desktopowego nie różni się zasadniczo. Praktyka pokazuje jednak, że zarządzanie uwierzytelnianiem wieloczynnikowym za pomocą klienta WWW, a także rozszerzeń planu i innych opcji, jest znacznie bardziej efektywne. 1Password warto jednak preferować, gdy jest potrzebny w aplikacji desktopowej.

Inne

To wszystko jednak zmienia się, gdy przechodzimy do rozważań nad projektami opartymi na przeglądarce. Aplikacje przeglądarkowe oferowane przez 1Password nie wszystkie są wygodne. Jest kilka osobnych opcji - 1Password X oraz rozszerzenie, które wymaga aplikacji desktopowej. To konkretne rozszerzenie jest w stanie pracować w systemie Windows i macOS. Następnie jest 1Password X dla Linuksa i ChromeOS. Ten produkt jest nowszy niż rozszerzenie, ale nadal jest surowy - w szczególności nie jest zaimplementowane uwierzytelnianie biometryczne. Po co więc męczyć się z instalacją zarówno aplikacji, jak i rozszerzenia, skoro cała niezbędna funkcjonalność jest zaimplementowana w systemie 1Password X. Pakiet obsługuje teraz również Safari. Rozszerzenie przeglądarki może być używane w oderwaniu od aplikacji. Takie podejście maksymalizuje elastyczność dla użytkowników. Rozszerzenia są przewidziane dla Firefoxa, Chrome, Edge i Opery. W każdej z powyższych przeglądarek można skorzystać z zaawansowanych dodatków, których tworzenie pochłonęło lata doświadczeń.
Pełne porównanie usług jest utrudnione ze względu na stosowanie heterogenicznych modeli biznesowych. 1Password nie jest dostępny bez płatności. LastPass jest dostępny w wersji płatnej lub darmowej. Powinni z niego korzystać ci, którzy mają napięty budżet, a cechy jakościowe nie są na ogół zbyt kluczowe. Koniecznie zastanów się, jakie urządzenie masz na myśli, ponieważ

1Password wyprzedza konkurencję, jeśli chodzi o aplikacje mobilne. Jeśli nie ma przeciwwskazań do comiesięcznego opłacania abonamentu, to właśnie usługa premium okaże się najlepszym rozwiązaniem. Zmodyfikowane zabezpieczenia, zmniejszone ograniczenia i bardziej elastyczne ustawienia wyraźnie czynią aplikację liderem w bezpośrednim porównaniu.