Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Zaktualizować się czy pozostać przy Windows 10? Porównanie z Windows 11

Zaktualizować się czy pozostać przy Windows 10? Porównanie z Windows 11

Windows 11 to najnowsza wersja systemu operacyjnego Windows i jedna z najlepszych wersji, jakie zostały wydane. Po uruchomieniu ten system operacyjny był bardzo podobny do Windows 10, ale w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł znaczne zmiany. Teraz Windows 11 ma kilka kluczowych różnic w porównaniu z Windows 10. Jeśli odkładałeś aktualizację, mamy wszystko, co musisz wiedzieć o Windows 11 i tym, w czym różni się od Windows 10 w tym artykule. Omówimy szczegółowo różnice oraz pokażemy obszary, w których Windows 11 rozwija się szybciej niż Windows 10.

Windows-11-vs-Windows-10.png

Projekt i funkcje

Mimo że Windows 11 wydaje się być znacznie więcej niż tylko zmianą wyglądu Windows 10, ten system operacyjny zawiera wiele nowych funkcji. Istnieją względnie niewielkie zmiany, takie jak nowe menu "Start" i pasek zadań, a także niektóre kluczowe cechy, takie jak obsługa aplikacji Android na Windows 11. Windows 11 stanowi znaczący krok wizualny dla Microsoftu. W nowym systemie operacyjnym Microsoft umieszcza pasek zadań i menu "Start" na środku ekranu. Nadaje mu to pewne podobieństwo do macOS i ChromeOS. Niemniej jednak możesz przenieść go z powrotem na lewo, jeśli chcesz. 


Ale jeśli chcesz przypiąć pasek zadań z prawej lub lewej strony ekranu, mamy złe wieści. Już nie można tego zrobić wbudowanymi środkami, ponieważ w Windows 11 pasek zadań pozostaje tylko na dole. Jednak płatne aplikacje zewnętrzne, takie jak Start11, mogą to zmienić według twoich preferencji. Oprócz głównych zmian wizualnych, w Windows 11 dodano zaokrąglone narożniki okien, nowe ikony aplikacji i nowe emoji Fluent, ekskluzywne dla Windows 11. Niemniej jednak Windows 11 jeszcze nie zobaczyła trójwymiarowych emoji, które Microsoft obiecał przy starcie. Istnieje także kilka nowych funkcji, takich jak podpisy w czasie rzeczywistym dla twojej przeglądarki i tryb skupienia, który pozwala dostosować powiadomienia na określony czas, gdy pracujesz. Jednym z głównych obszarów, na których skoncentrował się Microsoft, jest Prowadnica. Ostatnia aktualizacja dodaje karty, a Microsoft rzekomo przygotowuje dużą przebudowę Prowadnicy do końca 2023 roku. Ten redesign ma wprowadzić usługi Microsoftu i OneDrive do Prowadnicy, a także nowe menu z szczegółowymi informacjami, gdy wybierasz plik lub folder.

Menu "Start"

Jeśli zastanawiasz się nad różnicami między Windows 11 a Windows 10, to najbardziej znaczące zmiany dotyczą menu "Start" i paska zadań. Jeśli chodzi o menu "Start", w Windows 11 stało się ono bardziej uproszczone. Teraz widzisz tylko statyczną listę aplikacji, po której następują twoje najczęściej używane dokumenty na dole. Ważne jest zauważenie, że w Windows 11 brak "żywych kafelków" (Live Tiles), co sprawia, że menu "Start" staje się bardziej schludne. Jeśli chodzi o pasek zadań, Microsoft połączył pole wyszukiwania z ikoną i również usunął funkcje Cortany w systemie Windows 11. Teraz w pasku zadań znajdziesz osobną ikonę dla Microsoft Teams, która jest zintegrowana z systemem Windows 11. Możesz usunąć ikonę, jeśli nie korzystasz z Teams. Inną dużą zmianą jest przeniesienie bloku z pogodą na lewą stronę ekranu. Wcześniej było to znane jako "Wiadomości i zainteresowania" w Windows 10, ale w Windows 11 zostało zastąpione widżetami. Nadal widzisz prognozę pogody, ale również otrzymujesz informacje o takich rzeczach, jak ulubione wiadomości, wyniki meczów sportowych, stan dróg i wiele więcej. Windows 11 wprowadza również wirtualne pulpity, które pozwalają utrzymywać oddzielne przestrzenie robocze do pracy, gier lub czegokolwiek innego, czego potrzebujesz.

Integracja aplikacji Android

Sklepy aplikacji w Windows 11 i Windows 10 opierają się na tym samym projekcie. Jednak sklep aplikacji Windows 11 obsługuje aplikacje dla Androida poprzez Amazon Appstore. Obsługiwane są tylko określone aplikacje dla Androida, dlatego koniecznie zapoznaj się z przewodnikiem dotyczącym instalacji aplikacji Android na Windows 11.

W porównaniu z Windows 10, w Windows 11 Microsoft obejmuje większą liczbę rodzajów aplikacji poza Universal Windows Platform (UWP). Masz nadal dostęp do UWP, ale teraz również do aplikacji Win32, takich jak Firefox i sklep Epic Games.

Ulepszone funkcje gamingowe

Jeśli szukasz najlepszego systemu operacyjnego Windows do gier, to Windows 11 jest dla ciebie idealnym wyborem. W najnowszych aktualizacjach Windows 11 wprowadzono optymalizacje specjalnie zaprojektowane do uruchamiania gier w trybie okienkowym, a także obsługiwane są funkcje takie jak Auto HDR i DirectStorage - przyszła możliwość, która zapewnia ładowanie gier w mniej niż sekundę.

Niektóre z tych funkcji, na przykład DirectStorage, są również dostępne w systemie Windows 10. Microsoft jednoznacznie zaznaczył, że gry odgrywają ważną rolę w Windows 11, więc obecnie jest to najlepsza platforma dla graczy, zwłaszcza po rozwiązaniu niektórych problemów z wydajnością. Gracze na PC masowo aktualizują się do Windows 11, co jest dobrym sygnałem.

Niedawno Microsoft dodał ulepszoną obsługę częstotliwości odświeżania w Windows 11, rozwiązując problemy dla graczy korzystających z wielu monitorów. Ponadto, coraz więcej tytułów teraz obsługuje DirectStorage, takich jak Ratchet and Clank: Rift Apart.

Układy i wielozadaniowość

Usprawnienia w wielozadaniowości w Windows 11 są ekskluzywne i nie są przenoszone z powrotem do Windows 10. W Windows 11 możesz zwiększyć efektywność wielozadaniowości i wydajność systemu za pomocą układów Snap, które grupują twoje okna i zachowują je na pasku zadań. Ta funkcja jest również dostępna w Windows 10, ale Windows 11 ułatwia dostęp do układów Snap i oferuje więcej konfiguracji. Microsoft również aktualizował układy Snap od momentu ich wprowadzenia, dodając jeszcze więcej funkcji.

Windows 11 również rozwiązuje poważny problem z ustawieniami systemów wielomonitorowych. Windows 11 zapamiętuje, jak były rozmieszczone okna na zewnętrznym monitorze i zachowuje je w tym samym stanie po odłączeniu i ponownym podłączeniu monitora. Ten problem był jednym z najbardziej irytujących w Windows 10, a Windows 11 wreszcie go rozwiązuje.

Tryb tabletu

Windows 10 ma tradycyjny tryb tabletu, który przenosi Twój komputer osobisty do pełnoekranowego trybu menu "Start". W Windows 11 ten tryb został usunięty. Zamiast tego Windows 11 zachowuje się bardziej podobnie do iPada, gdzie po przełączeniu urządzenia w tryb tabletu wszystko staje się bardziej wygodne do obsługi za pomocą ekranu dotykowego. Obejmuje to nowe gesty do otwierania menu "Start", zamykania okien i wielu innych funkcji, których nie ma w systemie Windows 10. Ta funkcja, oprócz tabletów, poprawiła urządzenia oparte na Windows 11, takie jak Asus ROG Ally.

Dodatkowo, Windows 11 wprowadza bardziej zaawansowaną funkcjonalność do korzystania z pióra. Nadal możesz używać Whiteboard do wizualnej współpracy, ale Windows 11 obsługuje również do czterech skrótów aplikacji za pomocą pióra.

 Nawigacja głosowa również została ulepszona w Windows 11, umożliwiając korzystanie z głosu do uruchamiania aplikacji, wprowadzania tekstu za pomocą klawiatury i myszy, sterowania systemem operacyjnym oraz praktycznie wszystkim, czego możesz potrzebować. W skrócie, Windows 11 umożliwia pełne sterowanie systemem operacyjnym za pomocą Twojego głosu.

Wydajność

Windows 11 oferuje doskonałą wydajność. Firma Microsoft mówiła o wzroście wydajności i optymalizacjach w Windows 11 w filmie na YouTube.

Według Microsoftu, Windows 11 wykonuje wiele prac związanych z zarządzaniem pamięcią, aby preferować okna aplikacji, które masz otwarte i działają na pierwszym planie. To powinno zagwarantować, że otrzymują one więcej mocy obliczeniowej procesora niż inne zasoby systemowe. Windows 11 również wstrzymuje niektóre dane w pamięci RAM podczas uśpienia twojego komputera, co pomaga mu budzić się o 25% szybciej niż Windows 10.

Microsoft wprowadził ulepszenia wydajności od momentu premiery. W lutym Windows 11 otrzymała aktualizację, która zwiększyła szybkość działania dysków SSD, na przykład.

Windows 11 działa bardziej responsywnie niż Windows 10, ale różnice są niewielkie w rzeczywistym użyciu. Różne optymalizacje w Windows 11 pomagają jej działać szybciej na mniej wydajnych laptopach, ale nie tracisz zbyt wiele wydajności w porównaniu z Windows 10.

Współpraca

Możesz korzystać zarówno z Windows 11, jak i Windows 10 do pracy zdalnej, ale możliwości współpracy w Windows 11 są znacznie lepsze. Oferuje on obsługę rozmywania tła, dostosowanie wizualne dla wideokonferencji oraz automatyczne kadrowanie - żadna z tych funkcji nie jest dostępna w systemie Windows 10.

Te możliwości oparte na sztucznej inteligencji są dostępne za pośrednictwem Microsoft Teams, choć niektóre z nich mogą zależeć od zainstalowanego na twoim komputerze sprzętu.

Czy warto zaktualizować się do Windows 11?

Jako najnowsza wersja systemu Windows, Windows 11 jest najlepszym wyborem dla większości użytkowników. Jednak wraz z nowymi funkcjami pojawiają się pewne ograniczenia, które utrudniają aktualizację, zwłaszcza na starszych komputerach.

Aktualizacja do Windows 11 jest prostym zadaniem, ale możesz odczuwać pewne obawy, jeśli nadal korzystasz z Windows 10. Jak opisujemy w naszym przewodniku po instalacji Windows 11, większość komputerów może bezpłatnie zaktualizować się z Windows 10 poprzez prostą aktualizację systemu Windows. Zdecydowanie zalecamy wybranie tej opcji, aby uniknąć złośliwych instalatorów Windows 11, które mogą pojawić się w wyszukiwarkach internetowych.

Microsoft zakończył proces rozprowadzania aktualizacji, więc każdy komputer z obsługiwanym sprzętem może bezpłatnie zaktualizować się do Windows 11. Masz tylko 10 dni na cofnięcie się z Windows 11 do Windows 10 po aktualizacji. Po tym okresie będziesz musiał przeprowadzić czystą instalację (usuń wszystkie dane), aby wrócić. Jeśli jesteś technicznie zaawansowany, możesz również spróbować zainstalować Windows 10 i Windows 11 na jednym komputerze z minimalnymi ryzykami.

Mimo wielu nowych funkcji w Windows 11, Microsoft także usunął niektóre funkcje dostępne w Windows 10. Teraz nie możesz synchronizować tapet pulpitu, zniknęły Internet Explorer i Math Input Panel, a także kilka aplikacji. Są to 3D Viewer, OneNote dla Windows 10, Paint 3D i Skype. Jednak nadal można je znaleźć w sklepie. Microsoft udostępnia pełną listę dla tych, którzy są zaniepokojeni.

Microsoft również usunął swoją aplikację WordPad, zalecając użytkownikom zamiast niej korzystanie z NotePada lub Microsoft Word.

Wymagania systemowe dla aktualizacji i pracy

Jedynymi przeszkodami dla aktualizacji są wymagania systemowe systemu Windows 11. Będzie ci potrzebny nowoczesny procesor Intel 8. generacji lub AMD Ryzen 2000 (lub nowszy) oraz wsparcie dla TPM 2.0 w twoim systemie. TPM to w zasadzie sprzętowy procesor bezpieczeństwa w nowoczesnych komputerach. Prawie wszystkie komputery stacjonarne i przenośne obsługują TPM 2.0, ale upewnij się, sprawdzając naszą listę płyt głównych obsługujących TPM, jeśli samodzielnie składałeś swój komputer. Windows 10 nie ma takiego ograniczenia dla niestandardowych komputerów.

Teoretycznie możesz zainstalować Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie, ale nie zalecamy tego robić. Microsoft może zaprzestać wsparcia dla systemów niecertyfikowanych dla Windows 11, a być może nie otrzymasz już krytycznych aktualizacji zabezpieczeń (chociaż Microsoft wydał aktualizacje dla Windows 11 dla nieobsługiwanego sprzętu od momentu premiery).

Jeśli twój komputer ma ponad 4 lata, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest obsługiwany przez Windows 11. To może być decydujący czynnik między nim a Windows 10.

Podsumowanie

Aktualizacja do Windows 11 ma sens dla większości użytkowników. Oferuje ona szeroki zakres nowych funkcji, poprawek wydajności i zmian w projektowaniu. Jako najnowszy system operacyjny Windows, Windows 11 zazwyczaj przyciąga więcej uwagi niż Windows 10.

Nie ma również zbyt wielu ryzyk związanych z przejściem na Windows 11. Z pewnym planowaniem można łatwo usunąć Windows 11 i powrócić do Windows 10. A z ostatnią dostępną aktualizacją teraz jest jeszcze więcej powodów, by to wypróbować.