Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku


Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Windows z możliwością przywracania „cloud download”

Windows z możliwością przywracania „cloud download”

Microsoft poinformował, że w przyszłych aktualizacjach systemu Windows 10 możliwe będzie przywrócenie systemu za pośrednictwem chmury. Podobna funkcja istnieje już w systemie macOS na komputerach Apple. W takim przypadku, system operacyjny tworzy kopię obrazu w chmurze, po czym można go przywrócić na dowolnym komputerze i kontynuować pracę.

Pomimo tego, że ta funkcja jest nowa w systemie Windows i jest dostępna tylko do prywatnych testów, firma zastosowała już podobną praktykę na swoich ultrabookach Surface. Ta funkcja pomogła przywrócić system za pośrednictwem chmury, pobierając obraz z serwerów Microsoft. Potem wystarczyło zrestartować urządzenie.

Jedną z ważnych zalet tej funkcji jest możliwość uzyskania najnowszej wersji systemu operacyjnego podczas odzyskiwania, zamiast starej, co miałoby miejsce, gdyby system został przywrócony z napędu USB.

Prawdopodobnie Microsoft przygotowuje się w ten sposób do wydania nowego systemu operacyjnego Windows Lite i Core OS (wcos), a funkcja odzyskiwania systemu z chmury będzie kluczowa dla tych systemów operacyjnych. Microsoft dąży do stworzenia przenośnego systemu operacyjnego, który będzie podobny do Chrome OS. W przypadku korzystania z tego systemu operacyjnego na urządzeniach mobilnych konieczne jest, aby system operacyjny został zainstalowany za pośrednictwem chmury bez wymaganego wolnego portu USB.

Aby zapewnić prawidłowe i stabilne działanie, Microsoft musi zapewnić wsparcie dla producentów OEM, więc w najbliższej przyszłości powinniśmy spodziewać się dodania tej funkcji na różnych urządzeniach i maszynach.