Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Realny sposób ochrony przed wirusami ransomware

Realny sposób ochrony przed wirusami ransomware

Wirusy typu ransomware są uważane za najbardziej niebezpieczne spośród wszystkich istniejących złośliwych programów. Po cichu penetrują komputer, szyfrują pliki, proszą o okup. W naszym stuleciu dane cyfrowe są główną bronią i głównym sposobem przechowywania informacji. Utrata tych danych może przynieść wiele problemów, a dla niektórych - wiele zysków. Wirusy kryptograficzne i wirusy wymuszające penetrację komputera nie mają wpływu na system plików, nie blokują działania systemu operacyjnego, szyfrują danych osobowych użytkownika, a następnie żądają okupu. Zazwyczaj atakujący obiecują, że po otrzymaniu pieniędzy wyślą klucz do odszyfrowania plików, ale zazwyczaj tak się nie dzieje, a nieostrożny użytkownik natychmiast traci zarówno swoje dane, jak i pieniądze.


W ostatnich latach bezpieczeństwo komputerów jest często zagrożone, zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i w sektorze prywatnym. Trzy najbardziej niebezpieczne wirusy, które nieodwołalnie zniszczyły miliony gigabajtów danych użytkownika, to WannaCry, Petya i BadRabbit. Do tej pory eksperci nie mogli obliczyć dokładnej liczby komputerów zainfekowanych tymi wirusami, a szkody szacuje się na miliardy dolarów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo plików, należy stale instalować dostępne aktualizacje systemu operacyjnego, które często zawierają aktualizacje zabezpieczeń. Ponadto wysoce pożądane jest zainstalowanie osobnego programu antywirusowego. Ale tutaj pojawia się pytanie, jak wybrać?

Za główny wskaźnik jakości antywirusa można uznać badania i testy AV-Comperatives. Pierwsze miejsca zajmują nie tylko płatne wersje, są też darmowe programy antywirusowe. W pierwszej trójce znajduje się antywirus BitDefender. W czasach wirusów wymienionych powyżej użytkownicy BitDefender nie byli zainfekowani, program antywirusowy działał w 100% i obliczał nieautoryzowane włamania do systemu w czasie.

Firma ma specjalnie opracowany produkt Anti-Ransomware, który jest przeznaczony wyłącznie do zwalczania wirusów ransomware. To rozwiązanie zachowuje kontrolę nad plikami w specjalny sposób, uniemożliwiając innym aplikacjom przechwytywanie i wykonywanie operacji szyfrowania.


Najlepszym wyborem dla użytku domowego będzie BitDefender Total Security. Program ma interesującą funkcję - tworzenie bezpiecznego folderu, do którego użytkownik może dodać wszystkie ważne pliki, i będą całkowicie bezpieczne, żadne wirusy nie będą miały dostępu do tego folderu. Przy czym, gdy wirus nadal próbuje uzyskać dostęp, użytkownik natychmiast otrzyma powiadomienie. Oprócz tego, TotalSecurity ma funkcję zabezpieczenia Wi-FI. Ta funkcja monitoruje, na których stronach znajduje się użytkownik, szyfruje dane przesyłane przez Wi-Fi, chroni dane bankowe i zakupy w Internecie. Jeśli podejmiesz próbę penetracji wirusa, wszystkie jego potencjalne kierunki ekspozycji zostaną zablokowane.

Ponadto firma nie zapomina o sektorze biznesowym. Dla biznesu specjalnie stworzona wersja Bitdefender GravityZone Business Sucurity. Ten program antywirusowy może blokować dostęp do niektórych aplikacji, dostęp do Internetu, ochronę przed spamem i atakami typu phishing, używać ochrony przed atakami hakerów i przechwytywaniem dostępu. Wszystkie ustawienia są dokonywane za pomocą specjalnej usługi w chmurze. Ponadto został wyróżniony jako program antywirusowy, który najmniej korzysta z zasobów komputera.