Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Przegląd Adobe Creative Cloud. Wersja internetowa Photoshop i inne nowe dodatki do edytorów zdjęć i wideo

Przegląd Adobe Creative Cloud. Wersja internetowa Photoshop i inne nowe dodatki do edytorów zdjęć i wideo

Firma Adobe, twórca renomowanych edytorów zdjęć i wideo oraz aplikacji kreatywnych, wprowadziła ostatnio ważne aktualizacje produktów. W październiku odbyła się doroczna konferencja Adobe MAX 2021. Podczas wydarzenia co roku firma przedstawia publiczności kreatywne innowacje, pomysły i nowe technologie. W tym roku wykłady i seminaria wygłosili uznani światowi eksperci w dziedzinie designu, fotografii, aktorstwa, muzyki oraz inni przedstawiciele branży kreatywnej. Znaczące aktualizacje pojawiły się w popularnych programach z kolekcji Adobe Creative Cloud.

adobe_creative_cloud_pl.jpg

Z tego materiału dowiesz się o głównych innowacjach w Creative Cloud, a także opowiemy o wyglądzie internetowej wersji Photoshopa i jakie funkcje pojawiły się w popularnym edytorze graficznym.

Adobe Creative Cloud to kompleks produktów do obróbki zdjęć i wideo, projektowania graficznego, generowania stron i treści multimedialnych dla sieci społecznościowych. W kolekcji znajduje się ponad 20 programów. Użytkownicy mają dostęp do różnych kolorów, czcionek i innych zestawów przydatnych narzędzi.

Wśród popularnych programów wchodzących w skład Adobe Creative Cloud znajdują się Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro, XD, Acrobat DC itp. Wszystkie są stworzone nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla początkujących, którzy lubią urzeczywistniać kreatywne pomysły. Ponadto, ponieważ cyfrowy obieg pracy wciąż ewoluuje, produkty firmy Adobe są niezastąpione.

Przejdźmy teraz do głównych aktualizacji, które zostały zaprezentowane na konferencji kreatywnej Adobe MAX 2021. Liderem w dziedzinie edycji bitmap i po prostu najpopularniejszym edytorem graficznym jest Photoshop. Zacznijmy od niego.

Photoshop jest już dostępny w wersji internetowej

Tak, Photoshopa można teraz używać w przeglądarce, ale nadal potrzebne subskrypcji Creative Cloud, aby uzyskać pełne korzyści.

Wersja internetowa przeznaczona jest do pracy zespołowej nad projektem. Zainteresowanym użytkownikom jako autor pracy wysyłasz link do przeglądania, komentowania (zasada podobna do Google Docs). Dla wspóltworców nie jest obowiązkową subskrypcja Creative Cloud. Dzięki temu inni członkowie zespołu mogą obserwować Twoją pracę w przeglądarce, komentować, publikować recenzje, podświetlać strefy. Dodatkowo dostępna jest możliwość drobnej edycji bez otwierania Photoshopa. Mianowicie, aby przeprowadzić korekcję kolorystyczną warstw, należy skorzystać z narzędzi selekcji, masek. Głównym zadaniem wersji webowej jest wspólna komunikacja z klientami, pracownikami w celu szybkiego przeglądania i zgłaszania komentarzy, komentarzy. Takie oznaczenia będą widoczne na wyświetlaczu przeglądarki oraz w aplikacji. Podstawowy program Photoshop jest w wersji beta w domenie publicznej.

photoshop_veb_pl.png

Według Adobe, funkcjonalność wersji internetowej zostanie w przyszłości rozszerzona. Współpraca użytkowników Creative Cloud stała się łatwiejsza – pojawiła się tablica Creative Cloud Spaces, na której znajdują się projekty, które będą widoczne dla pracowników/członków zespołu.

Jakie inne nowe funkcje i ulepszenia są dostępne w programie Photoshop na PC?

Widok strony startowej został uproszczony, stał się jak najbardziej lakoniczny i wygodny w użyciu.

Możesz teraz wybrać obiekt lub jego część w trybie automatycznym, po prostu najedź kursorem myszy i kliknij. Użyj SHIFT na Macu lub CTRL w Windows, aby wybrać wiele obszarów.

photoshop_vydeleniye_pl.jpg


Jak już zauważyliśmy, Photoshop ma nową funkcję publikowania do adnotacji. Rozważmy jego główne zalety. To wygodna wspólna praca z dokumentami w chmurze, komentarzami czy ocenami dla siebie, tworzeniem diagramów treningowych, możliwością wysyłania komentarzy i feedbacku do innych osób. Wszystkie komentarze są aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Firma Adobe poprawiła interakcję między programami Photoshop i Illustrator. Pliki Ai są importowane z warstwami, kształtami, maskami, ścieżkami, a Photoshop kontynuuje ich edycję w ten sam sposób.

Dobra wiadomość dla fanów efektów artystycznych - poprawiono filtry. Pojawił się nowy element, Neural Filters, oparty na technologii ze sztuczną inteligencją Adobe Sensei.

photoshop_filtre_pl.jpg


W Creative Cloud możesz pracować nad nowym UXP, który zawiera zestaw technik tworzących autonomiczne doświadczenie oparte na JavaScript. Platforma obejmuje cyfrowe zarządzanie danymi na potrzeby artystyczne przedsiębiorstwa oraz system pracy zespołowej.

Fotografowie i retuszerzy będą bardziej komfortowo pracować z wtyczką Camera Raw. Twórcy zadbali o poszerzenie linii stylów (presetów), które pozwolą na zastosowanie korekcji kolorystycznej. Karta Maskowanie umożliwia wybranie obiektu i skierowanie koloru bezpośrednio do modułu Camera Raw. Użytkownicy programu Capture są już zaznajomieni z tą opcją, ale Photoshop nie miał jej wcześniej.

Photoshop obsługuje teraz wyświetlacz Apple Pro Display XDR, co oznacza, że możesz oglądać projekty z wyjątkową jasnością i pełnym pokryciem dynamicznym. Macbook Pro 14” i 16” mają już monitor XDR jako dodatek do Apple Pro Display XDR. W rezultacie kolory są wizualnie bogate, głębokie, żywe i naturalnie wyglądające.

photoshop_svet_hdr_pl.png

Blok tekstowy wyposażony jest w zaawansowaną funkcjonalność typograficzną, lista języków obejmuje japoński, chiński, koreański, indyjski, hebrajski. W szczególności dostępne są nowe metody edycji dla języka arabskiego, hebrajskiego i grupy języków innych niż łaciński, a opcje tekstu dwukierunkowego zostały ulepszone.

Blok tekstowy wyposażony jest w zaawansowaną funkcjonalność typograficzną, lista języków obejmuje japoński, chiński, koreański, indyjski, hebrajski. W szczególności dostępne są nowe metody edycji dla języka arabskiego, hebrajskiego i grupy języków innych niż łaciński, a opcje tekstu dwukierunkowego zostały ulepszone.

Pojawił się nowy filtr „Farba olejna” , który działa w oparciu o GPU w różnych systemach operacyjnych. Renderowanie grafiki odbywa się z kompatybilnością DirectX / Metal, framework OpenCL nie jest już dostępny na PC.

„Gradient” wypełni teraz pracę jasnością, wyrazistością i wyrazistością. Narzędzie zostało znacznie zaktualizowane o ulepszone metody interpolacji, aby zapewnić jeszcze większą kontrolę podczas tworzenia płynnych przejść gradientowych. Staną się bardziej naturalne, w niczym nie gorsze od tych, które widzimy w rzeczywistości (zachód, wschód słońca). Będzie można zmienić wektor koloru kontrolnego, pracować z transformacją pozycji widżetu „Gradient”.

Obecnie dostępne są trzy rodzaje gradientów. Classic ma taką samą funkcjonalność jak poprzednie wersje edytora. Percepcja naśladuje renderowanie gradientu w rzeczywistym świecie. Linear jest używany w większości przypadków w innych programach, w tym Adobe Illustrator, symuluje naturalne światło. Mówi się, że w dziedzinie kolorów typ liniowy oferuje różnorodne efekty.

W ramach wydania ulepszono funkcję "Eksportuj jako" . Podczas eksportowania animowanych plików GIF możesz jednocześnie porównać je z oryginałem. Opcja „Eksportuj jako” jest już dostępna we wszystkich systemach operacyjnych komputerów. Wszystkie operacje eksportu są teraz znacznie szybsze, przetwarzanie kolorów zostało ulepszone, a podgląd warstw został ulepszony.

Stare funkcje z efektami 3D nie będą działać niezawodnie w obecnych systemach operacyjnych z powodu nieistotności technicznych. Z czasem zostaną usunięte.

Nowość w Adobe Illustrator: osobny panel do pracy z 3D, zaawansowane renderowanie, nowe tekstury.

Edytor grafiki wektorowej Adobe Illustrator ma teraz panel do pracy z efektami 3D i innymi elementami renderowania. Korzystając z funkcji tego panelu możesz obracać, obracać, rozciągać obiekty, dostosowywać oświetlenie, cienie. A wszystko to w czasie rzeczywistym. Dzięki materiałom Adobe Substance wybierz teksturę, którą lubisz dla swojego obiektu, i uzyskaj realistyczną grafikę 3D.

ai_texture_pl.png


Podobnie jak w Photoshopie, AI ma teraz funkcję komentowania. Użytkownicy posiadający link do pracy w edytorze mogą przeglądać pracę, zostawiać komentarze, recenzje. Illustrator jest również dostępny w Internecie, podobnie jak Photoshop.

Aktualizacja jakości polegała na możliwości pracy z czcionkami, których nie ma w aplikacji. Czcionek nie trzeba ręcznie dostosowywać, można je zastąpić zestawem Adobe Fonts. Musisz najpierw włączyć automatyczną aktywację Adobe Fonts. Pojawiły się nowe możliwości wyboru bloku tekstu z jednoczesną zmianą właściwości. Przycisk „Zaznacz podobny tekst” zakłada wybór tekstu według określonych parametrów (rozmiar czcionki, wypełnienie, styl). Zakładka „Nowe funkcje” pomoże zrozumieć nowości, panel „Odkrycie” zawiera instrukcje, rekomendacje uwzględniające poziom Twoich umiejętności. Istnieją również różne samouczki do nauki aplikacji.

Ulepszenie, uproszczenie, przyspieszenie: nowe funkcje programu do edycji wideo Adobe Premiere Pro

W nowej wersji udoskonalono funkcję tłumaczenia mowy na tekst - jest automatyczne odszyfrowywanie i dodawanie podpisu do relacji wideo oraz stylizacja takich podpisów.

Sekwencja została uproszczona – oznacza to, że gdy oś czasu jest załadowana pustymi ścieżkami ze zbędnymi znacznikami, można ją usunąć z tych elementów. Daje to zgrabną, praktyczną wagę, z którą łatwiej się pracuje.

Color Vectorscope — wykres kołowy do manipulowania informacjami o kolorze. Nowy komponent pomaga uczynić wideo bardziej nasyconym, bogatym w parametry kolorów. Dwukrotne kliknięcie na wektoroskopie pozwoli na wykonanie precyzyjnych poprawek, dostosowanie balansu bieli i dopasowanie odcienia skóry.

pp_vectoroskop_pl.png

Ulepszono histogram – wyświetlacz wyróżnia się teraz jasnością i wyrazistością, co uprościło analizę rozkładu kolorów. Poprawiono krzywe Lumetri, są one wyświetlane w całym oknie. I z tego powodu wybór punktu korekty stał się łatwiejszy.

pp_lumetri_pl.jpg

Cztery efekty w programie są akceleracja GPU. Są to Mirror, Flicker, Alpha Glow i Reduce Flicker Interlaced. Efekty te działają z lepszą wydajnością przekaźnika i szybszym renderowaniem. Obecnie w Premiere Pro dostępnych jest 69 akcelerowanych przez GPU efektów.

Nowości w After Effects: Profiler kompozycji, akceleracja renderowania i łączenie ze smartwatchem

Oprogramowanie do edycji wideo After Effects otrzymało kilka aktualizacji. Aby przyspieszyć proces tworzenia, aplikacja automatycznie dostosowuje dane systemowe, co spowoduje zwiększenie szybkości renderowania na PC. Ta funkcja nazywa się renderowaniem wieloklatkowym. Zakłada, że podgląd, proces przesyłania stanie się bardziej produktywny. Za pomocą renderowania wieloklatkowego praca programu jest przyspieszana, pełna moc komputera jest włączana, biorąc pod uwagę liczbę rdzeni procesora. After Effects automatycznie rozpoczyna renderowanie, gdy urządzenie jest nieaktywne przez określony czas. Standardowy czas przestoju wynosi 8 sekund, jest to wartość domyślna. Nowa funkcja Obserwuj podgląd oznacza renderowanie w tle, gdy nie ma żadnej aktywności. Ale jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę funkcję, jeśli nie chcesz, aby program rozpoczynał proces renderowania bez Twojej obecności.

Poprawiono szybkość eksportowania kompozycji za pomocą programu Adobe Media Encoder. Dzięki renderowaniu wieloklatkowemu przesyłanie zadań będzie jeszcze szybsze.

After Effects może powiadamiać o zakończeniu renderowania z usuniętymi wiadomościami. Dzięki temu nie musisz być cały czas w pobliżu komputera i czekać, aż proces renderowania będzie gotowy. Powiadomienia są wysyłane do aplikacji Creative Cloud na komputer, gadżetów mobilnych lub inteligentnych zegarków połączonych z telefonem komórkowym.

ae_notification_pl.png

Z profilera możesz dowiedzieć się o stanie produktywności kompozycji, tam możesz śledzić porównawcze charakterystyki czasu renderowania z uwzględnieniem warstw, efektów, masek. Innymi słowy, profilera kompozycji to wizualizacja danych w renderowaniu klatek. Ma możliwość przeglądania, dopasowywania kodów kolorów i innych parametrów osi czasu.

ae_profiler_pl.jpg

Wniosek. Użytkownicy aplikacji z kolekcji Adobe Creative Cloud otrzymali aktualizacje na dużą skalę. Niektóre programy zostały znacząco zaktualizowane pod względem funkcjonalności, inne otrzymały drobne zmiany i kreatywne innowacje. Ale w każdym razie Adobe co roku bierze pod uwagę wszystkie życzenia użytkowników i czyni swoje produkty praktycznymi, wygodnymi i wielofunkcyjnymi.