Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Porównanie programów AutoCAD i SolidWorks

Porównanie programów AutoCAD i SolidWorks

Jak wiadomo, nic nie jest idealne, również z oprogramowaniem - każdy program nie jest idealny, nawet jeśli jest to najlepsze oprogramowanie do pracy z wektorem. Zakres oprogramowania systemu zautomatyzowanego projektowania (CAD) jest niezwykle szeroki, z wyspecjalizowanymi programami praktycznie do dowolnego celu projektowania. Każdy program istnieje w ekosystemie. Architekt lub projektant może korzystać z kilku różnych programów w standardowym dniu roboczym.

Doświadczeni projektanci znają zawiłości każdego programu, z którym pracują. Jednak dla początkujących może być trudne uzyskanie odpowiedzi na podstawowe pytanie, jakie oprogramowanie jest potrzebne. To jest odpowiedź na to pytanie w tym artykule. Weźmy pod uwagę oprogramowanie Autodesk i Dassault Systemes.

W tym artykule skupimy się na dwóch programach CAD: AutoCAD i SolidWorks. Jako odpowiednie programy flamandzkie dla CAD Autodesk i Dassault Systemes, z pewnością zasługują one na uwagę. Pogłębimy się w rozróżnieniu pomiędzy tymi popularnymi dodatkami i dowiemy się, jakie jest najlepsze podejście do nich i do jakich celów.

Co to jest AutoCAD

autodesk autocad 2021

Deweloper: Autodesk

Pierwsze wydanie: 1982 r.

Aktualna wersja: Autocad 2021

Pomimo tego, że trudno jest znaleźć eksperta, który nie pracował w programie AutoCAD, nie wszyscy wiedzą o jego prehistorii. Jego źródła tkwią w mało znanym oprogramowaniu - Interact CAD, wypuszczonym pod koniec 1970 roku. Pierwotnie opracowany przez programistę Mike'a Riddle'a, Interact CAD otrzymał Autodesk na początku 1980 roku. Następnie Autodesk kontynuował prace nad programem i w rezultacie wybrał go jako flagowe oprogramowanie firmy, zmieniając jego nazwę na AutoCAD.

Pierwsze wydanie AutoCAD - 1982 r. i od razu było rewolucyjne. AutoCAD był pierwszym programem CAD stworzonym dla PК, a nie dla minikomputera. Reakcja społeczna była niezwykle pozytywna: tylko przez kilka lat AutoCAD stał się najpowszechniej stosowanym oprogramowaniem do projektowania na świecie.

Nowe wydania na te lata przyniosły AutoCAD nowe narzędzia i niesamowitą funkcjonalność. AutoLISP pozostała z 1985 roku, możliwość otwierania niektórych rysunków pojawiła się w programie AutoCAD 2000, a przezroczystość obiektów w programie AutoCAD 2011. W ostatniej dostępnej wersji programu AutoCAD 2021 przedstawionej w tym roku pojawiła się obsługa monitorów 4K oraz nowa wersja formatu pliku DWG, wykorzystanie technologii chmury i praca zespołowa.

autodesk autocad 2021

Co może AutoCAD?

AutoCAD jest elastycznym programem CAD, który pozwala użytkownikom na pracę na różne sposoby. Pierwotnie oprogramowanie specjalizowało się w tworzeniu i edycji rysunków 2D. Jednak z czasem zaczął on obejmować funkcji modelowania 3D, twarde ciała, powierzchnie i siatkę. Należy jednak zauważyć, że większość osób nadal używa programu AutoCAD do rysowania 2D, a nie do modelowania 3D.

Inne funkcje programu AutoCAD obejmują możliwość komentowania rysunków, dołączania i importowania danych z plików PDF, wyodrębniania danych obiektów w tabelach, organizowania pracy zespołowej nad dużymi projektami itp. Modelowanie 3D daje również możliwość przeglądania modeli na różnych specyficznych ekranach. Poza tym program AutoCAD stale udostępnia przejrzyste instrukcje obsługi przy korzystaniu z nowych funkcji.

Większość użytkowników pracujących w AutoCAD zapisuje pliki we własnym formacie DWG. Początkowo format ten był przeznaczony wyłącznie dla programu AutoCAD, ale biorąc pod uwagę potrzebę współpracy projektantów, obecnie istnieje wiele sposobów wyświetlania plików DWG bez AutoCAD. Program AutoCAD obsługuje również inne formaty plików wektorowych, w tym DXF.

autodesk autocad 2021

Kto korzysta z programu AutoCAD?

Pod koniec lat 90-tych AutoCAD stał się najpowszechniej stosowanym oprogramowaniem CAD na świecie. Nic więc dziwnego, że AutoCAD znalazł użytkowników w wielu branżach.

Autodesk zareagował na dużą popularność programu AutoCAD, tworząc szereg branżowych decyzji specjalnych. Każda z tych wersji posiada indywidualną konstrukcję i zestaw funkcji użytkownika. Charakterystyczne cechy tych decyzji są łatwe do zauważenia - na zdjęciu poniżej zrzuty ekranu obszaru roboczego AutoCAD Electrical i AutoCAD Architecture.

Niemniej jednak, rozróżnienia te są więcej niż powierzchowne, ale użyteczne. W tym miejscu znajdują się tylko niektóre funkcje związane z każdą z branżowych wersji programu AutoCAD:

 • AutoCAD Architecture zawiera takie funkcje, jak drzwi, okna i ściany, a także obszerną bibliotekę komponentów o różnych szczegółach.
 • Electrical pozwala kontrolować i projektowanie obwodów elektrycznych, a także pozwala użytkownikom na automatyzację zadań elektrycznych i dostęp do obszernych bibliotek.
 • Map 3D jest przeznaczona do analizy i planowania GIS, jak również do konwersji danych GIS na dane CAD.
 • Mechanical będzie przydatny dla tych, którzy chcą tworzyć, modyfikować i dokumentować projekty i mechanizmy mechaniczne.
 • MEP pozwala użytkownikom na dokładne tworzenie dokumentacji projektowej do projektowania systemów mechanicznych, elektrycznych i sanitarnych.

Jako całość praktycznie każdy sektor projektowania i inżynierii na planecie w pewnym stopniu korzysta z programu AutoCAD. Niemniej jednak, jest to doskonała, ale nie jedyna w swoim rodzaju decyzja. Po pierwsze, dostępny jest zestaw dostępnych alternatyw programu AutoCAD, oferujący funkcje podobne do oprogramowania Autodesk typu flagman. Jednak niektóre programy CAD różnią się od siebie tym, że oferują coś innego. Zapoznajmy się z SolidWorks.

Co to jest SolidWorks?

dassault systemes solidworks

Deweloper: Dassault Systemes

Pierwsze wydanie: 1995

Aktualna wersja: SolidWorks 2020

Dzisiaj SolidWorks jest dobrze znany jako okręt flagowy Dassault Systemes, ale w rzeczywistości powstał poza firmą. John Hirshtick założył w 1993 roku firmę SolidWorks Corporation, która po raz pierwszy opracowała oprogramowanie. Po dwóch latach, pierwsza wersja SolidWorks była gotowa do wydania w listopadzie 1995 roku. To było natychmiastowe uderzenie, które przyniosło modelowanie masom...

W 1997 roku firma Dassault Systemes nabyła SolidWorks za 310 milionów dolarów. Była to świetna wiadomość dla SolidWorks, który mógł skorzystać z doświadczeń firmy Dassault i istniejących systemów CAD - ta ostatnia opracowała już potężne oprogramowanie CATIA. W międzyczasie Dassault Systemes zbiera wyniki nowego przejęcia, które we właściwym czasie zyskało bazę użytkowników liczącą ponad 3,2 miliona profesjonalistów.

SolidWorks, który już w pierwszym wydaniu był potężnym narzędziem, przeszedł na przestrzeni lat znaczące zmiany. Od 2001 roku program jest jednym z pionierów wprowadzania symulacji do procesu projektowania. Więcej zmian pojawiło się w ostatnim wydaniu SolidWorks 2020. W wersji tej pojawiła się możliwość ręcznego rysowania na urządzeniach z ekranem dotykowym, a po raz pierwszy zintegrowane zostały narzędzia do badania CAM i topologii.

dassault systemes solidworksCo może SolidWorks?

SolidWorks jest aplikacją do modelowania bryłowych. Wykorzystuje on parametryczne, oparte na funkcjach podejście do tworzenia modeli. Z nieprofesjonalnego punktu widzenia oznacza to, że profesjonaliści tworzą modele używając terminów technicznych takich jak półki, węzły, otwory i szczeliny, a nie używając terminów geometrycznych.

Pomimo tego, że SolidWorks jest najlepiej znany z funkcji 3D CAD, pozwala on użytkownikom na precyzyjne rysowanie w 2D. Właściwie, modele SolidWorks zazwyczaj rozpoczynają życie jako szkice 2D. Stamtąd użytkownicy mogą wyciskać szczegóły w trzech wymiarach, korzystając z wielu dostępnych narzędzi.

Jednak od dłuższego czasu SolidWorks aspiruje do bycia nie tylko aplikacją do rysowania. Jak zaznaczono powyżej, oprogramowanie zawiera narzędzia do modelowania już od ponad dziesięciu lat, które pozwalają użytkownikom na testowanie szczegółów poprzez modelowanie rzeczywistych warunków. Narzędzia te obejmują narzędzia Computational Fluid Dynamics (CFD), zdolność do symulacji przepływu płynu, przenoszenia ciepła i sił płynu oraz funkcje oceny cyklu życia (LCA).

Ponadto, oprogramowanie zawiera potężne funkcje renderingu, które pozwalają użytkownikom zobaczyć fotorealistyczny rendering tworzonych przez nich szczegółów. Inne narzędzia w obszernym arsenale SolidWorks obejmują pakiety PDM oraz szereg rozwiązań elektrycznych, które ułatwiają tworzenie dokładnych obwodów i danych o obwodach.

dassault systemes solidworks

Kto korzysta z SolidWorks?

Przy tak szerokiej gamie różnych funkcji, nie jest zaskoczeniem, że SolidWorks ma użytkowników w wielu branżach. Po pierwsze, obejmuje on szereg przedsiębiorstw z sektorów komercyjnych, które w swojej codziennej pracy polegają na SolidWorks. Kluczowe sektory to przemysł lotniczy i kosmiczny oraz motoryzacyjny, w tym główni klienci, tacy jak Amtrak i BAE Systems.

Naturalnie, przy tak szerokiej gamie narzędzi, inżynierowie stanowią większość stałych użytkowników SolidWorks. Zintegrowane narzędzia modelowania SolidWorks pozwalają na łatwe oszacowanie projektów i materiałów przed stworzeniem fizycznych prototypów.

Użytkownicy SolidWorks to zarówno branże tradycyjne, takie jak budownictwo, przemysł naftowy i gazowy, jak i wschodzące, w tym alternatywne źródła energii i robotyka. Przy tak wielu ofertach, wiele pakietów SolidWorks jest dostępnych w celu różnych potrzeb przemysłu:

 • 3D CAD: klasyczny program do modelowania półprzewodnikowego, który pozwala użytkownikom na szybkie tworzenie części, zespołów i rysunków.
 • Symulacja: szereg opcji dla użytkowników chcących tworzyć lepsze produkty szybciej i po niższych kosztach.
 • PDM: Niezbędne, aby umożliwić zespołom bardziej efektywną współpracę przy opracowywaniu nowych produktów; aby zapewnić wszystkim członkom bezpieczny dostęp do plików i dokumentów.
 • CAM: rozwiązanie dla każdej firmy, która chce zintegrować procesy projektowania i produkcji.
 • Projektowanie elektryczne: pakiet ułatwiający tworzenie obwodów elektrycznych wraz z ich włączeniem do projektów mechanicznych i modeli 3D, a jednocześnie zmniejszający potrzebę fizycznego prototypowania.
 • Wizualizacja: pozwala na tworzenie fotorealistycznych obrazów projektów, zawierających zarówno treści statyczne jak i animowane.
 • 3DEXPERIENCJA: pracuj ze swoim zespołem w środowisku współpracy, aby tworzyć nowe produkty.

Porównaj program AutoCAD i SolidWorks

AutoCAD SolidWorks
Rozwiązanie do projektowania 3d Zawiera niektóre funkcje kreślenia 3D
Narzędzia do modelowania 3D, które są tak samo zaawansowane jak narzędzia 3D Modelowanie parametryczne na podstawie modeli rzeczywistych
Dostępne na Windows i Mac Tylko Windows
Model licencjonowania subskrypcyjnego Licencje wieczyste i czasowe
Darmowe licencje dla studentów Brak bezpłatnych licencji dla studentów
Użytkownicy głównie z dziedzin architektury, inżynierii i projektowania Użytkownicy głównie z branży motoryzacyjnej, lotniczej, inżynieryjnej i projektowej
Doskonały do projektowania architektonicznego i mep Mniej przydatne w projektowaniu budynków
Brak narzędzi do symulacji Zestaw kilku pakietów z fizycznymi symulacjami procesów
Z łatwością twórz szczegółowe plany elektryczne Zawiera narzędzia do projektowania części blaszanych
Tworzenie części na maszynach cnc Zintegrowany cam i proces projektowania
Wyświetlanie projektów w chmurze w programie autocad 360 Interakcja jest oparta na platformie 3dexperience


A jednak, co jest najlepsze w danej pracy? W tabeli postaramy się wyróżnić główne punkty, które mogą mieć wpływ na wybór.

Jak widać, zarówno program AutoCAD, jak i SolidWorks mają wiele zalet. Ci, którzy pracują w sektorze AEC, a także pracują z mechanikami i elektrykami, mogą rozważyć program AutoCAD. Jest to również doskonały wybór dla tych, którzy pracują wyłącznie lub głównie w 2D. Niemniej jednak, dla większości problemów 3D CAD SolidWorks, będzie prawdopodobnie właściwą decyzją. Idealnie nadaje się również dla osób pracujących w przemyśle samochodowym i lotniczym, a także może pochwalić się szerszym spektrum narzędzi do modelowania i wizualizacji.