Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Nowy wirus opanował Internet

Nowy wirus opanował Internet

Dobę po tym, jak wirus został uruchomiony w sieci, oprogramowanie antywirusowe nie mogło go śledzić. Jest to zupełnie nowy rodzaj wirusa, którego nigdy wcześniej nie widziano. Nowy wirus o nazwie Djvu, jest tak niebezpieczny jak, na przykład, Petya czy WannaCry, które infekują setki tysięcy maszyn na całym świecie.

Wirus atakuje przede wszystkim miłośników pirackiego oprogramowania, ponieważ dostaje się na komputery ofiar wyłącznie za pomocą specjalnych programów, zwanych "crack", które zbierają hasła licencyjne do programów hakerskich. Po pobraniu przez użytkownika zainfekowanego pliku i uruchomieniu go, wirus "zaczyna działać", aby aktywować piracką wersję programu. Wszystko dzieje się tak cicho i szybko, jak to możliwe. Po kilku minutach wirus wywołuje standardowe okno systemu Windows, które mówi, że konieczne jest zainstalowanie aktualizacji.

sample.jpeg

Użytkownik wyraża zgodę na aktualizację. Po ponownym uruchomieniu komputera wszystkie pliki na komputerze są szyfrowane, przy czym szyfrowane jest wszystko, począwszy od obrazów i wideo, kończąc na plikach tekstowych i archiwach. Ponadto w każdym folderze zawierającym instrukcję odszyfrowywania plików tworzony jest plik tekstowy, który zawiera następujące informacje: Nie martw się, twoje pliki są zaszyfrowane, ale możesz je odzyskać. Konieczne jest tylko napisanie do określonych oszustów poczty e-mail w celu uzyskania dalszych instrukcji dotyczących ilości i miejsca wysyłania. Ale to nie gwarantuje, że twoje pliki zostaną odblokowane.

Głównym problemem tego wirusa jest to, że nikt już nie wie, jak zachowują się oszuści i czy możliwe jest samodzielne odszyfrowanie ich plików. Być może w momencie pisania tego artykułu panaceum zostało już znalezione, ale wciąż badź czujny i nie używaj pirackiego oprogramowania. Przede wszystkim to twoje bezpieczeństwo!

Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa:

  • nie pobieraj ani nie uruchamiaj postronnych plików z Internetu

  • korzystać z licencjonowanego oprogramowania

  • korzystaj z nowoczesnego oprogramowania antywirusowego

  • zawsze bądź czujny