Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Naukowcy sprawdzili mobilne antywirusy. Wynik jest szokujący!

Naukowcy sprawdzili mobilne antywirusy. Wynik jest szokujący!

Znana na całym świecie organizacja AV-Comparatives, prowadząca wiele badań w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego, przeprowadziła niedawno badanie globalnego oprogramowania antywirusowego do testów na Androida. Wynik niektórych sceptyków wprowadził w osłupienie. Dwie trzecie wszystkich 250 testowanych antywirusów było całkowicie bezużytecznych.

W wyniku testów udało się ustalić, że tylko 80 aplikacji spełnia „podstawowe standardy” firmy. Podstawowym standardem jest zdolność programu antywirusowego do wykrywania co najmniej 30% złośliwego oprogramowania zidentyfikowanego wcześniej, podczas gdy nie było konieczne, aby nie było fałszywych trafień. Ku zaskoczeniu zespołu badawczego niektóre antywirusy zidentyfikowały się nawet jako niebezpieczne aplikacje. Jest to logiczne wytłumaczenie, ponieważ mobilne programy antywirusowe działają inaczej niż odpowiedniki komputerów stacjonarnych, nie skanują systemu i danych, ale po prostu sprawdzają za pomocą czarnych list niechcianego oprogramowania. Większość antywirusów prezentowanych w sklepie w rzeczywistości nie spełnia wymagań oprogramowania antywirusowego i rozwijana jest przez specjalistów od zabezpieczeń innych niż Internet. Na przykład połowa takich programów antywirusowych może pozwolić szkodliwym programom przejść samodzielnie, w kodzie i plikach, których nazwy zawierają zaufane „białe” programy.

Pomyślnie przeszły testy, i wykazały dobry poziom ochrony, programy znanych producentów: Kaspersky LAB, AVAST, McAfee, Symantec i ESET. Warto zauważyć, że po testach z PlayMarket zniknęły 32 aplikacje. W związku z tym warto pamiętać, że należy zwrócić uwagę na wszystkie zainstalowane aplikacje na smartfonie, używać tylko licencjonowanego antywirusa dla Androida znanych marek, a następnie prawdopodobieństwo uzyskania problemów jest zminimalizowane. Ponadto zwróć uwagę na to, że Google nie może zapewnić jakości aplikacji oferowanych w sklepie, nawet w takiej kategorii jak Antywirus.