Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Najlepsze skanery podatności 2020

Najlepsze skanery podatności 2020

Aby zorganizować stabilne i bezpieczne działanie każdej nowoczesnej firmy w obecnej sytuacji, wymagana jest całkowita ochrona sieci. Obecnie w Internecie istnieje wiele wirusów i złośliwego oprogramowania, które mogą zaszkodzić firmom. Ponadto hakerzy często wykorzystują ukierunkowane ataki na firmy w celu pobrania poufnych danych celem ich odsprzedaży konkurentom lub po prostu szkodzą firmom, infekując serwery i przerywając pracę na czas nieokreślony. Dlatego oprócz antywirusów, skanery podatności na zagrożenia są ważnym narzędziem każdego zespołu.

Skanery narażenia na atak to pakiety oprogramowania, które umożliwiają skanowanie sieci w poszukiwaniu ukrytych luk i „dziur” w zabezpieczeniach. Skanery narażenia na atak umożliwiają także śledzenie całej aktywności sieci i identyfikowanie podejrzanych procesów, chroniąc w ten sposób firmę przed poważnym włamaniem.

Jednym z narzędzi dobrego skanera podatności na zagrożenia są testy pióra. Są to testy identyfikujące wąskie gardła w zabezpieczeniach, przez które hakerzy mogą przenikać do sieci. Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa w Internecie ma swoje preferencje w wyborze narzędzi, jednak rozważymy najpopularniejsze systemy oprogramowania, które mogą rozwiązać wszystkie problemy.

Nessus


Jeśli specjalista nigdy nie korzystał z produktów firmy Tenable Network Security, to przynajmniej o nich słyszał. Dzisiaj Nessus jest liderem w dostarczaniu narzędzi bezpieczeństwa sieci na świecie. Nessus to platforma bezpieczeństwa zbudowana w taki sposób, aby za pomocą wtyczek istniała możliwość rozszerzenia programu do niesamowitych rozmiarów. Początkowo rozwiązania firmy były dystrybuowane bezpłatnie i miały otwarty kod źródłowy. Ale kiedy firma zdała sobie sprawę, że ich rozwój ma ogromny potencjał i potrzebę, postanowili poważnie zająć się rozwojem i wyznaczyć sobie cel stworzenia najlepszego narzędzia.

Główną cechą architektury rozwiązania jest modułowość. Oznacza to, że każdy test penetracyjny nie wykorzystuje wszystkich znanych metod, ale jest wybierany przez specjalistę za pomocą wtyczek, zależnie od sytuacji. Oszczędza to mnóstwo czasu i zasobów serwera. Wbudowane rozwiązanie ma 42 typy wtyczek, które mogą obejmować dowolne działania dla dowolnego systemu operacyjnego. W takim przypadku nie ma żadnych ograniczeń dotyczących tylko wtyczek, każdy specjalista może napisać własny test, który zaspokoi potrzeby systemu. Specjalnie w tym celu firma opracowała własny język skryptowy o nazwie NASL (Nessus Attack Scripting Language).

Ale programiści firmy nie poprzestali na tym i postanowili zapewnić jeszcze większą elastyczność swojego systemu, oddzielając część klienta od części serwerowej. Serwer wykonuje wszystkie określone działania, a część kliencka jest jedynie wizualną powłoką do zarządzania serwerem. Najnowsze wersje pozwalają na uruchomienie „klienta” bezpośrednio w przeglądarce. Ale to nie wszystko, zastosowano tu nowe technologie chmurowe, a teraz, aby wykorzystać całą moc skanerów Nessus, nie potrzebujesz nawet lokalnego serwera. Tenable.io, oferujący rozwiązanie chmurowe, pozwala całkowicie zrezygnować ze sprzętu serwera i wykorzystać moc chmury do przetwarzania swoich żądań.

Każdy test piórem rozpoczyna się od utworzenia stopów, które zostaną zeskanowane. To tutaj zaczynają się funkcje Nessus i jego szerokie możliwości dostosowywania zapytań. Oprócz typów skanowania, takich jak UDP, TCP, Sys, administrator może wybrać liczbę jednoczesnych połączeń, szereg opcji, a także może wybrać wtyczki lub grupy wtyczek. Można na przykład włączyć opcję Safe Checks, która pozwala kolejno wyłączać moduły, które mogą wyrządzić sobie krzywdę. Z grup wtyczek możesz wybrać następujące opcje: Windows, Cisco, DNS, lackware Local Security, Default Unix Account i inne. Wybór jest ogromny, a administrator nie jest w żaden sposób ograniczony. Różnicą między wtyczkami Nessus a innymi skanerami są inteligentne wtyczki. Na przykład skaner nie uruchomi wtyczek skanujących sieć przez anonimowych użytkowników, jeśli tacy użytkownicy są wyłączeni. Lub, jeśli serwer zostanie przeniesiony do innego portu, nie skanuje sieci tylko przez jego port.

W ten sposób otrzymujemy potężne rozwiązanie modułowe, które może rozwiązać wszelkie problemy.

GFI LANguard


To narzędzie wyróżnia się dużą liczbą predefiniowanych profili do skanowania. Tutaj, podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, do wyboru jest pełne skanowanie, które obejmuje wszystkie możliwe typy kontroli, a także profile skanowania ukierunkowanego, niektóre luki w zabezpieczeniach. Wygodna jest również implementacja przyjaznych dla użytkownika profili, które obejmują skanowanie systemu zdalnego za pośrednictwem VPN o niskiej przepustowości. Na przykład, gdy skanowanie odbywa się za pośrednictwem zdalnych serwerów w Holandii.

Na przykład ustawione profile pozwalają sprawdzić sieć pod kątem obecności 20 najpopularniejszych luk w rankingu SANS. Tutaj, za pomocą kilku kliknięć, możesz rozpocząć sprawdzanie wszystkich komputerów w sieci pod kątem najnowszych wtyczek bezpieczeństwa lub najnowszych stabilnych wersji oprogramowania, wybierz osobny zestaw testów pióra dla aplikacji internetowych i wiele więcej. Oprócz wstępnie zdefiniowanych profili skanowania w poszukiwaniu luk, GFI LANguard posiada również narzędzia analityczne i statystyczne, narzędzia wyszukiwania portów otwartych pod kątem luk, skaner portów i wtyczkę do określania konfiguracji sprzętowych. Dlatego jedno rozwiązanie łączy wiele przydatnych narzędzi do utrzymywania porządku w sieci.

GFI stale aktualizuje swoją bazę danych podatności i już odczytuje ponad 1500 zweryfikowanych luk. Wbudowany skaner może skanować zarówno na maszynach lokalnych, jak i wirtualnych, niezależnie od systemu operacyjnego, może skanować zarówno komputery z systemem Windows, Linux, jak i macOS. Aktualizacja bazy danych jest częściowo kształtowana przez raporty firm bezpieczeństwa, takich jak SANS i BugTraq. Gdy tylko aktualizacja bazy danych zostanie wydana, rozwiązanie automatycznie ją pobierze.

Jak każdy inny skaner, GFI LANguard pozwala pisać własne testy, a do tego firma oferuje własny język skryptowy, który jest kompatybilny z VBScript i Python. Testy można pisać w specjalnym środowisku, które zawiera funkcjonalny edytor tekstu, a nawet debugger. Okazuje się, że jest to w pełni wbudowane IDE. W odróżnieniu od innych skanerów podatności, GFI, opracował unikalną funkcjonalność. Ta funkcja umożliwia określenie, czy komputer jest lokalny czy wirtualny, ale do tej pory obsługiwane są tylko środowiska Virtual PC i VMWare.

W ten sposób otrzymujemy dwa doskonałe rozwiązania, które niewątpliwie mają wiele zalet. A jakie funkcje są najważniejsze? Żależy od preferencji użytkownika, do niego należy ostateczny wybór.