Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Kopia zapasowa. Co musisz wiedzieć?

Kopia zapasowa. Co musisz wiedzieć?

Codziennie, co godzinę nowoczesne technologie cyfrowe stają się coraz bardziej potrzebne, i już bez nich trudno sobie wyobrazić życie. Wnikają głębiej i z tego samego powodu pojawiają się nowe problemy. Jeśli wcześniej, wszystkie zdjęcia można złożyć w album i położyć na górną półkę szafki, teraz wszystkie dane są przechowywane w formie cyfrowej i podlegają atakom wirusów, ale jest to temat na inny artykuł. Najbardziej skuteczną metodą ochrony danych przed wszelkimi problemami jest również przechowywanie ich w formie kopii zapasowej, daleko w szafie.

Kopia zapasowa, lub backup - proces kopiowania danych na oddzielny nośnik w celu późniejszego odzyskania w przypadku utraty oryginału. Kopia zapasowa ma na celu zachowanie ważnych informacji, pomimo okoliczności zewnętrznych. Jeśli ważny dokument jest uszkodzony, możesz przywrócić go z kopii zapasowej. Jednak pliki kopii zapasowych nie kończą się tylko na plikach, można tworzyć obrazy dysków za pomocą systemu operacyjnego, tworzyć kopie zapasowe baz danych lub witryn itp.

Zajmiemy się istniejącymi typami kopii zapasowych

  • Przyrostowa kopia zapasowa. Ten typ kopii zapasowej obejmuje tworzenie kopii plików w odniesieniu do wcześniejszych zmian w poprzedniej kopii zapasowej. W związku z tym wymagane jest wyraźniejsze przestrzeganie wszystkich zasad i bardziej precyzyjna kontrola procesów. Zaletą tego typu produktów jest szybkość, ponieważ kopie zapasowe są tworzone tylko po ostatniej kopii zapasowej.

  • Pełna kopia zapasowa. Wszystko jest proste - pełne kopiowanie wszystkich ważnych i dostępnych danych. Zazwyczaj pierwsza taka kopia zapasowa staje się punktem odniesienia i ma najwyższą niezawodność.

  • Różnicowa kopia zapasowa. Ta metoda jest podobna do przyrostowej kopii zapasowej, tzn. kopiowane są nowe pliki, a pliki, które zostały zmienione od czasu utworzenia ostatniej kopii zapasowej, ale jednocześnie wszystkie dokumenty utworzone po utworzeniu pełnej kopii zapasowej zostaną w każdym przypadku nadpisane.

Gdzie najlepiej zapisywać kopie zapasowe

Natychmiast po wybraniu typu kopii zapasowej musisz zdecydować, gdzie zapisać kopię zapasową. W ostatnich latach zasady tworzenia kopii zapasowych pozostają niezmienione, ale źródła ich przechowywania stale się zmieniają. Najbardziej popularne miejsca do przechowywania: dyskietki, płyty CD/DVD, taśmy i karty dziurkowane, usługi w chmurze i zewnętrzne dyski twarde. Wybierając rodzaj nośnika, przed zatrzymaniem się należy również rozważyć, jak długo kopia zapasowa jest przechowywana. Na przykład dyski kompaktowe mają trwałość do 50 lat. Następnie dyski USB, karty SD itp. mają trwałość do 10 lat. Najbardziej zawodnym formatem przechowywania kopii zapasowych jest dysk Blu-ray, z trwałością do 10 lat.

Najczęstsze błędy podczas tworzenia kopii zapasowych

  • Nie dodawanie ważnych plików do kopii zapasowej

Jest to najczęstszy błąd. Bywa, że ​​kopia zapasowa nie jest wykonywana do końca, ponieważ pliki nie były uważane za ważne, dopóki nie zostały utracone.

  • Przechowywanie kopii zapasowych w pobliżu plików głównych

Kopia zapasowa musi być przechowywana na osobnym nośniku, najlepiej bez dostępu do Internetu. Jeśli urządzenie zostanie zainfekowane lub zniszczone, kopia zapasowa zostanie również zniszczona.

  • Ignorowanie fazy testowania

Tworzenie kopii zapasowej składa się z kilku etapów. Aby stworzyć kopię zapasową i mieć nadzieję, że wszystko poszło dobrze, to przynajmniej głupie. Sprawdź, czy kopia zapasowa jest integralna.

  • Kopie zapasowe są zbyt rzadkie

Częstotliwość tworzenia kopii zapasowej powinna być skorelowana z częstotliwością zmian tych plików. Na przykład można sobie wyobrazić pracownika parkingu, który codziennie wchodzi do bazy danych pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z samochodów. W takim przypadku kopia zapasowa jest tworzona raz w miesiącu. Tak się złożyło, że w połowie miesiąca baza danych z jakiegoś powodu została uszkodzona i wymaga odzyskania z wcześniej utworzonej kopii, która nie zawiera świeżych danych z ostatnich 2 tygodni.

  • Niepodpisane kopie zapasowe

Na przykład, w przypadku zastosowań innych niż domowe, firma ma dużo danych, a także dużo sprzętu. Dlatego warto zwrócić uwagę, na jakim urządzeniu i jakie dane są przechowywane.

Ze względu na fakt, że obecnie najważniejszą rzeczą, jaką mają firmy, są ich informacje, ich utrata może spowodować poważne szkody zarówno finansowe, jak i reputacyjne, ważne jest, aby tworzyć niezawodne kopie zapasowe w odpowiednim czasie.