Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Końcowe testowanie rozwiązań antywirusowych w 2016 roku (część 1)

Końcowe testowanie rozwiązań antywirusowych w 2016 roku (część 1)

Publikujemy statystyki dotyczące najbardziej skuteczne programów antywirusowych. Zapraszamy do zapoznania z wynikami opublikowanymi przez niezależną organizację AV-Comparatives. Złośliwe oprogramowanie to jest zagrożenie rosnące nie tylko ze względu na zwiększenie ilości programów, ale i ze względu na naturę zagrożeń. Następuje zmiana wektorów infekcji – to już nie jest proste metody, oparte na dystrybucji plików przez internet. Złośliwe oprogramowanie zaczyna się brać pod uwagę  zachowanie użytkowników, na przykład, zachęca ich do wzięcia udziału w zainfekowanych stron internetowych lub instalować złośliwe oprogramowanie, które imitują załączniki do wiadomości e-mail. Zakres metod ochrony, dostępne programów antywirusowych zawiera: blokadę zainfekowanych linków, filtrowanie treści, system reputacji i przyjazne użytkownikom blokady, oparte na zachowanie serwisu. Jeśli wszystkie te czynniki łączą się ze skuteczną bazą sygnatur i heurystyczne wyszukiwaniem – ochrona przed zagrożeniami znacznie się rośnie.

W tym teście wszystkie funkcje zabezpieczeń mogą być stosowane w celu zapobiegania infekcji – i to nie tylko bazy sygnatur lub heurystyki skanowanie plików. Również może wkraść się w jedną z faz ochronnego procesu: uzyskiwanie dostępu do łącza, pobieranie pliku, jego umieszczenie na dysku twardym urządzenia, dostęp do niego i ustawienia go uruchomić – wszystko dla ochrony komputera. To znaczy, że test daje najbardziej realistyczne dane o tym, jak program radzi sobie z ochroną komputera. Dzięki temu, że wszystkie elementy suity mogą być wykorzystywane do ochrony komputera, produkt może uzyskać wysoką ocenę dzięki wysokiej jakości ochrony przed behawioralnych zagrożeń, ale w tym mieć niskie wyniki blokady linków. W każdym przypadku zalecamy zrobić wszystkie cechy produktu wydajne na tyle, na ile to możliwe. Trzeba wypatroszyć na nosie, że nie wszystkie złośliwe oprogramowanie dostaje się na komputer z internetu, blokowanie linków jest całkowicie bezużyteczny, jeśli źródłem zakażenia jest dysk USB lub sieć lokalna firmy.

Biorąc pod uwagę pojawienie się nowych technologii, mimo wszystko należy pamiętać o testowaniu baz sygnatur i heurystyczną sprawdzania plików. Nawet przy użyciu wszystkich ostrożności, warto pamiętać o ataki wykorzystujące luki w zabezpieczeniach, wcześniej nieujawnione przez twórców, więc kilka plików mogą zostać zainfekowane. Odpowiednie zaktualizowana baza sygnatur pozwala wykryć i usunąć zagrożenie jeszcze przed tym, jak zaczną funkcjonować, nawet w przypadku gdy początkowo brakowało programu antywirusowego. Nowe rozwiązania koncentrują się na zapobieganiu ewentualnych zagrożeń, zupełnie zapominając o sprawdzenie plików, które już trafiły do komputera. Dlatego najnowsze technologie mogą być traktowane jedynie jako dodatek do istniejących ochronnym programów, a nie jako ich alternatywy. Powiedzmy że w pierwszej trójce zwycięzców tej dzielnicy weszły programy antywirusowe firmy Avira, Bitdefender i F-Secure. A zwycięzców roku nazwiemy w następnym artykule. 

Informacje dostarczone przez niezależną organizację AV-Comparatives.