Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Kolejny koder - GandCrab

Kolejny koder - GandCrab

Postrzymujemy temat wirusów i kryptografów. Stosunkowo nowe szyfrowanie GandCrab zostało rozesłane do co najmniej tysięcy komputerów, i tym samym pomogło w zarobieniu dobrych pieniędzy jego twórcom. Jak sami mówią, w ciągu półtora roku, gdy ich wirus był aktywny, udało im się zarobić ponad dwa miliardy dolarów.

Niedawno twórcy GandCrab ogłosili zamknięcie swojego „projektu” w znanym w wąskich kręgach forum hakerów. Użytkownik szyfru dostał się do radarów antywirusowych w lutym 2018 r. i w tym czasie zdołał rozprzestrzenić się i zainfekować tysiące urządzeń.

Deweloperzy postanowili rozpowszechniać swoje złośliwe oprogramowanie zgodnie z modelem RaaS. RaaS to skrót od Ransomware jako usługi, co oznacza, że każdy może pobrać kod źródłowy, zostać hakerem i kontynuować rozprzestrzenianie wirusa poprzez hakowanie lub wysyłanie spamu. W tym samym czasie twórcy otrzymali pewną prowizję za używanie swojego kodu. Jak twierdzą sami twórcy, w ciągu półtora roku, w sumie, za pomocą wirusa hakerzy zarobili ponad 2 miliardy dolarów od niedbałych użytkowników Internetu.

Matematyka jest prosta - tygodniowo, programiści mogą zarobić około 2,5 miliona dolarów. Jednak eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego uważają dane za nieco zawyżone, niemniej jednak liczby są sugestywne i aby nie zostać kolejną ofiarą, zalecamy korzystanie z wysokiej jakości oprogramowania antywirusowego firmy Avira.