Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Czym jest Adobe FrameMaker

Czym jest Adobe FrameMaker

Prawdopodobnie wszyscy znają takie produkty Adobe, jak Photoshop, Illustrator, Acrobat, Premiere, ale pomimo tego, że FrameMaker ma już 25 lat, niewielu o nim słyszało. I nie jest to zaskakujące. FrameMaker to ukierunkowane rozwiązanie dla firm wydawniczych, które jest systemem publikującym, który obsługuje strukturalne znaczniki XML, HTML itp. W przeciwieństwie do innych edytorów graficznych i tekstowych, FrameMaker pozwala układać strony i utrzymywać jeden styl, nawet podczas edycji gotowych materiałów.

Do czego służy FrameMaker? To profesjonalne narzędzie do tworzenia dużych dokumentów, składu czasopism, książek, broszur itp. Wszystko to można zrobić również w Word, ale jeżeli zmienisz czcionkę lub przeniesiesz obraz w gotowym, zdobionym tekście, cały dokument zostanie przesunięty, a jeśli dokument składa się z co najmniej 100 stron, w ten sposób możesz edytować nieskończoną ilość czasu.

FrameMaker, posiadający strukturę, zestaw specjalnych narzędzi i obsługę znaczników strukturalnych, umożliwia łatwe tworzenie dużych dokumentów do późniejszej publikacji w formie drukowanej. Rozwiązanie obsługuje ponad 50 różnych formatów, do zapisywania dokumentów, od e-książek na różnych platformach, do dokumentów HTML, do przeglądania w przeglądarce. FrameMaker oferuje predefiniowane szablony i możliwości tworzenia skryptów w celu uproszczenia powtarzających się działań. Wczesne wersje programu zostały zaprojektowane do pracy na małych wyświetlaczach o niskiej rozdzielczości i nikt nie myślał o interfejsie, ponieważ jest to oprogramowanie ściśle ukierunkowane, jednak dziś rozwiązanie ma znormalizowany interfejs znany wszystkim produktom Adobe, ale z pewnymi ulepszeniami dotyczącymi publikowania. W każdym razie interfejs ma dobre dostosowanie i może być skonfigurowany przez każdego specjalistę „dla siebie”.

adobe frame maker

A więc, co możesz zrobić i jakie funkcje posiadaFrameMaker:

FrameMaker jest w stanie tworzyć ustrukturyzowane dokumenty z dużą liczbą obrazów, łączy, spisu treści i różnych czcionek. Ogólnie rzecz biorąc, standardowy zestaw funkcji, jak w przypadku edytora tekstu. Jednak kluczową cechą odróżniającą FrameMaker od innych rozwiązań jest możliwość skalowania dokumentu bez wpływu na jakość treści i jej proporcjonalność.

Obsługa wielu formatów. Ta funkcja umożliwia utworzenie jednego dokumentu i zapisanie go w różnych formatach, automatyczne dostosowanie do różnych urządzeń i rozmiarów ekranu. A przemyślane narzędzia i skrypty pozwalają szybciej i wygodniej opracowywać projekty.

Ważnym plusem jest także obsługa programu QuarkXPress, dzięki czemu można dodawać dowolne obiekty i dołączać je do dowolnych części tekstu. W przeciwieństwie do programu Word użytkownik może skonfigurować automatyczny układ dokumentu według szablonu lub ręcznie, co pomaga wyeliminować większość problemów podczas pracy z dużymi tekstami w programie Word. Wśród obsługiwanych obiektów znajduje się także obsługa tabel i stylów tabel.

Tworzenie odsyłaczy. Ta funkcja pozwala pozostawić łącza do dowolnej części dokumentu z dowolnego miejsca. Aby rozwiązać problemy z łączami w programie Word, musisz skorzystać z makr. Dlatego FrameMaker jest idealnym rozwiązaniem do tworzenia słowników lub podręczników.

Strony referencyjne i numeracja. Ciekawym rozwiązaniem jest utworzenie strony referencyjnej z obiektami o określonych cechach. Po utworzeniu obiektów możesz wywoływać je w dowolnym miejscu dokumentu, określając jego nazwę. FrameMaker do numerowania używa formuł i jest w stanie budować złożone listy zagnieżdżone.

Jest to idealne rozwiązanie dla systemów wydawniczych, zdobyte przez lata nienaganny autorytet wśród wydawców. Automatyzacja, użycie szablonów, oszczędność czasu dzięki skryptom, obsługa ogromnej listy formatów i wiele innych funkcji sprawiają, że FrameMaker jest ulubionym rozwiązaniem dla firm wydawniczych na całym świecie.