Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Adobe Premiere i After Effects. Jaka jest różnica?

Adobe Premiere i After Effects. Jaka jest różnica?

Wideo staje się integralną częścią projektowania stron internetowych i strategii marketingowych. Od krótkich filmów w tle po pełnowymiarowe klipy na Youtube, które pomagają wyjaśnić informacje o produkcie lub usłudze. Ten artykuł nie będzie skomplikowanym porównaniem technicznym i dokładnym wyliczeniem użytych narzędzi i algorytmów.

Z pewnością w swojej pracy przynajmniej raz musiałeś stworzyć film. Dzisiaj przyglądamy się dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom Adobe do pracy z wideo, które pomogą zrozumieć i zdecydować, które narzędzie jest odpowiednie w danym przypadku.

After Effects

Adobe After Effects to nowoczesne narzędzie, które pozwala ulepszyć wideo, wypełnić go „efektami specjalnymi”, dodać nietypowe tytuły, dokonać dokładnej korekty kolorów itp. Jest wykorzystywany w różnych branżach na całym świecie, zaczynajac od tworzenia ruchomych grafik, efektów wizualnych, profesjonalnych teledysków, a kończywszy na serialach telewizyjnych.

Głównym zadaniem After Effects jest dodanie do filmu różnych „efektów specjalnych” po normalnej edycji. Aby ulepszyć komponent wizualny wideo, przed zakończeniem pracy nad wideo dodawane są różne elementy.

Funkcje, które sprawiły, że After Effects są tak rozpowszechnione, to możliwość pracy w 3D, dostosowywania oświetlenia, ustawiania kamery względem oryginalnego wideo, dodawania narzędzi 3D, zaawansowanych opcji korzystania z masek, a główną cechą jest „warstwowa” struktura projektu.

Kluczową cechą, o której należy pamiętać po After Effects, są jego nieograniczone możliwości, zależne tylko od wyobraźni autora. Oprócz standardowych filmów wideo AE służy do tworzenia animacji i animacji. Jest jeszcze jeden interesujący punkt. After Effects ma możliwość automatyzacji powtarzających się działań, dzięki wbudowanej obsłudze makr, która działa w JavaScript.

Adobe Premiere

Adobe Premiere Pro to klasyczne narzędzie do nieliniowej edycji i przetwarzania wideo. Jest to wybór większości blogerów wideo i kamerzystów. Premiere Pro ma zestaw narzędzi, które pozwalają pracować z plikami wideo i audio na specjalnym obszarze roboczym.

Narzędzia są w stanie pracować z dowolnym rodzajem wideo, w dowolnej rozdzielczości, od 4K do 360 wideo dla wirtualnej rzeczywistości, ponadto istnieje natywna obsługa dowolnego formatu wideo.

Premiere może z łatwością przetwarzać zarówno standardowe filmy nagrane za pomocą dowolnej kamery wideo, jak i wideo surround dla VR. Premiere umożliwia edycję wielu plików wideo i audio jednocześnie.

Charakterystyczne funkcje, które pozwalają dołączyć do Premiere, to potężne narzędzia do renderowania kolorów, rozbudowane opcje dostrajania dźwięku, w tym ustawienia redukcji szumów i ustawień korektora, a także funkcje dźwięku przestrzennego dla treści VR.

Effects lub Premiere Pro, co wykorzystać w swojej pracy?

Wielu ekspertów w tej dziedzinie, zwłaszcza początkujących, rozpoczęło pracę w Premiere. Tam zdobywali podstawowe umiejętności wystarczające do pracy.

Ale tak naprawdę, aby uzyskać jak najwięcej korzyści i najlepszy wynik, idealną opcją byłoby użycie dwóch rozwiązań razem.

Idealny przepływ pracy powinien wyglądać mniej więcej tak:

  • Warto zacząć od Premiere, montując wycięcie z filmu i wybierając odpowiedni format.
  • Korzystać z funkcji osi czasu w Premiere, aby zsynchronizować ścieżki wideo i dźwięk.
  • Następnie wyeksporotwać projekt do After Effects, aby ostatecznie dopracować, dodać korekcję kolorów, efekty specjalne, animację 3D, tytuły, wprowadzenie itp.

Dlaczego warto korzystać z obu rozwiązań?

Ponieważ to oszczędza dużo czasu. Każda decyzja jest wyjątkowa na swój sposób, a niektóre działania w jednym edytorze można wykonać za pomocą kilku kliknięć, podczas gdy w innym te zajmą dużo czasu. Wybór odpowiedniego edytora i odpowiedniego narzędzia jest kluczem do sukcesu.

Adobe rozwija całe swoje oprogramowanie w taki sposób, aby pliki źródłowe były kompatybilne między wszystkimi rozwiązaniami. Nie musisz teraz zapisywać pliku, ale w przypadku wideo oznacza to duże opóźnienie w czasie renderowania. Adobe pozwala używać dynamicznych łączy i przełączać narzędzia podczas pracy w tym samym projekcie.

Wnioski

Nie zawsze warto wybierać pomiędzy After Effects i Premiere. Każde narzędzie może zrobić prawie to samo, tylko w jednym rozwiązaniu są wygodniejsze narzędzia dla jednej akcji, w drugiej dla innej. Oba rozwiązania mogą się wzajemnie zastępować w tym samym projekcie.

Premiere służy do wstępnej instalacji wideo, sklejenia kilku plików, nakładania i synchronizacji dźwięku. Wystarczy wziąć oryginalny film i zamontować go do stanu, oczywiście, bez dodawania efektów. Premiera jest bardziej odpowiednia dla dużych projektów, z dużym czasem realizacji oraz dużą liczbą ramek i fragmentów.

After Effects nadaje się do „końcowego” doprowadzenia materiału do pożądanego stanu. Umożliwia dodawanie efektów, tytułów i przejść między fragmentami, dzięki czemu wideo działa tak samo, jak wszystkie filmy, które można znaleźć w sieci. After Effects bardziej nadaje się do animacji i krótkich filmów promocyjnych.

Oba narzędzia dobrze ze sobą współdziałają, ponieważ tworzą Adobe. Jeśli masz subskrypcję Creative Cloud, zarówno After Effects, jak i Premiere Pro są dostępne.

Wniosek

Jeśli nie pomyślałeś o pracy z filmem, nadszedł czas, aby pomyśleć o tym teraz. Należy pamiętać, że dla każdego indywidualnego przypadku jedno z rozwiązań jest idealne. Ale nie musisz stawiać sprawy na ostrzu noża - ALBO Premiere Pro, LUB After Effects.

Premiere Pro jest bardziej odpowiedni do tworzenia filmów, After Effects do tworzenia filmów ze złożonymi efektami specjalnymi, ale to nie znaczy, że wideo nie może być edytowane w After Effects, a w Premiere Pro możesz dodawać podpisy, korygować kolory lub pracować z chromakey. Określ swoje zadania, skorzystaj z wersji próbnej i sam zdecyduj, które z nich będzie najlepszym programem dla Twoich potrzeb.