Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

10 punktów, które ułatwią Сi zakup JetBrains

10 punktów, które ułatwią Сi zakup JetBrains

Poniżej zebraliśmy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących licencjonowania oprogramowania firmy JetBrains. Wszystkie szczegółowe informacje na temat korzystania z licencji dostępne są również w języku angielskim na stronie producenta.

1. Jaka jest różnica między komercyjną i prywatną wersją (Commersial albo Personell)?

Licencja komercyjna sprzedawana jest dla organizacji komercyjnych (czyli  firmy). Może być używana przez każdego pracownika tej firmy.

Indywidualna licencja sprzedawana jest dla osób prywatnych i to one ponoszą koszt jej zakupu. Jest to główny warunek zakupu licencji tego rodzaju. Odpowiednio, firma nie może kupić produktu na bazie tego pozwolenia dla kogoś ze swoich pracowników, jak i osoba fizyczna nie może przekazać produktu ani firmie, ani innemu użytkownikowi. Jest to licencja tylko do użytku osobistego i nabywa się ją na własny koszt.

2. Czy można stosować indywidualną licencję w celach komercyjnych?

Tak, można użyć licencji prywatnej w celach komercyjnych, ale tylko ty i nikt inny.

3. Czy można licencję prywatną używać w domu i w pracy?

Tak,  wykupioną przez użytkownika licencję można używać w celach komercyjnych tak w domu, jak i w biurze, polityka licencjonowania sprzedawcy pozwala na to.

4. Czy są jakieś różnice/ograniczenia między prywatnymi i komercyjnymi wersjami?

Nie, w obu przypadkach funkcjonalność jest identyczna. Jedno ograniczenie - to zasady ochrony praw autorskich produktu: właściciel, który sam nabył produkt nie może przekazywać programu osobom trzecim.

5. Czy można stosować licencję prywatną na wielu komputerach?

Tak, obecny model licencjonowania w ramach subskrypcji pozwala na uruchomienie kilku kopii IDE jednocześnie w kilku systemach operacyjnych np. na laptopie i na pulpicie komputera do zdalnego dostępu i debugowania (rozwiązywania problemów) w aplikacji klienta/ serwera. Jedną z zalet pakietu jest to, że można korzystać z niego w różnych systemach IDE, w tym samym czasie i na wielu urządzeniach.

6. Czy kilku użytkowników może pracować na jednej licencji komercyjnej?

Nie, obecny model licencjonowania nie pozwala na korzystanie z takich rozwiązań. Dwaj użytkownicy, niestety, nie mogą jednocześnie korzystać z programu. Jednakże JetBrains wspiera konkurencyjną wykorzystanie, kilku użytkowników może używać tej samej licencji, ale nie jednocześnie.

7. Ile licencji potrzebuje firma dla 10 programistów?

W przypadku gdy 10 pracowników pracuje z programem jednocześnie, każdy z nich powinien posiadać odzielną licencję. 10 programistów – 10 licencji. Z kolei kiedy użytkownicy nie działają w tym samym czasie istnieje inna mozliwość. Zobacz pkt 6.

8. Jaka jest różnica między zakupem stałego produktu i roczną subskrypcją?

„Czy producent przewidział licencję wieczystą?” – to jedno z najczęstszych pytań klienta. Niestety, w listopadzie 2015 roku licencje wieczyste zostały wycofane ze sprzedaży.

Jakie modele licencjonowania są dostępne w tej chwili?

• Miesięczny abonament (na stronie sprzedawcy).

• Subskrypcja roczna (na miejscu u sprzedawcy w sklepie Softlist.pl).

Różnica między nimi, oprócz płatności w ratach za miesiąc lub za rok jednorazowo, to możliwość korzystania z programu w przyszłości. Przy zakupie programu na rok, po upływie okresu 12 miesięcy pozostaje produkt na stałe (perpetual fallback license),ale tylko w wersji na moment zakupu i bez dalszych aktualizacji oraz pomocy technicznej. Jeśli potrzebujesz modernizacji i najnowszej wersji, wymagane jest przedłużenie subskrypcji na rok kolejny.

Zaletą zakupu na stronie producenta albo przez lokalnego dystrybutora w Polsce jest możliwość zakupu oprogramowania przelewem oraz dostępność wszystkich dokumentów prawnych. 

9. Co się odbywa po zakończeniu roku subskrypcji?

Bieżący produkt przestaje działać. Jednak znacznie ważniejsze jest to, co się stało w momencie zakupu rocznej licencji (płatności pełnych 12 miesięcy) – otrzymasz tak zwaną kopię bezterminowej licencji (perpetual fallback license).

Co to jest perpetual fallback license (licencja bezterminowa kopijowana).

Kopia dożywotniej licencji to robocza wersja programu bez aktualizacji, czyli w momencie zakupu rocznej subskrypcji otrzymasz natychmiast tak zwaną "dożywotnią licencję" i  bez przedłużenia rocznego abonamentu będziesz miał licencję w tej wersji i bez aktualizacji.

10. Czy można uzyskać dodatkowe rabaty? Jeżeli tak, co mam zrobić?

Producent posiada narastający system rabatowy, którego wartość zależy od liczby zakupionych licencji. Rabaty zaczynają działać przy zakupie 10 licencji.