Zaloguj się
Otrzymaj oprogramowanie w ciągu kilka minut od zamówienia! System automatyczny całodobowo 24/7.
Otrzymaj oprogramowanie w ciągu kilka minut od zamówienia! System automatyczny całodobowo 24/7.
10 momentów które ułatwią Сi życie przy zakupie JetBrains
10 momentów które ułatwią Сi życie przy zakupie JetBrains

10 momentów które ułatwią Сi życie przy zakupie JetBrains

Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące licencjonowania oprogramowania firmy JetBrains, które pyta użytkownicy. Wszystkie szczegółowe informacje na temat korzystania z licencji dostępna jest również w języku angielskim na stronie producenta.

1. Jaka jest różnica między komercyjną i prywatną wersję (Commersial albo Personell)?

Licencja komercyjna sprzedawana jest dla organizacje komercyjne (czyli  firmy).  Może być używaną przez każdego pracownika tej firmy.

Indywidualna licencja sprzedawaną dla korzystania osobą prywatną za jego osobiste koszt. Jest to główny warunek zakupu licencji tego rodzaju. Odpowiednio, firma nie może kupić produkt w tego typu pozwoleń dla kogoś ze swoich pracowników, jak i fiz. osoba nie może następnie przekazać produkt ani firmy, ani innemu użytkownikowi. Tylko do użytku osobistego i nabycia za własny koszt.

2. Czy można stosować indywidualną licencję w celach komercyjnych?

Tak, można użyć licencję prywatną w celach komercyjnych, ale tylko ty i nikt inny.

3. Czy można licencję prywatną używać w domu i w pracy?

Tak, można użyć wykupione przez użytkownika licencji i w domu, i w biurze w celach komercyjnych, polityka licencjonowania sprzedawcy pozwala to.

4. Czy są jakieś różnice/ograniczenia między prywatne i komercyjne wersji?

Nie, funkcjonalność jest w pełni identyczną wersję do użytku prywatnego jak i dla firm. Jedno ograniczenie - to zasady ochrony praw autorskich produktu: właściciel, który sam nabył produkt nie może przekazywać program osobom trzecim.

5. Czymożnastosować licencję prywatnegonawielukomputerach?

Tak, obecny model licencjonowania w ramach subskrypcji pozwala na uruchomienie kilku kopii IDE jednocześnie w kilku systemów operacyjnych. Np na laptopie i na pulpicie komputera do zdalnego dostępu i debugowania (rozwiązywania problemów) w klienta/ serwera aplikacji.

Z zalety pakietu można korzystać z różnych IDE systemu w tym samym czasie i na wielu urządzenie.

6. Czy kilku użytkowników mogą pracować na jednej licencji komercyjnej?

Nie, obecny model licencjonowania nie pozwala na korzystanie z nich. Dwa użytkownicy, niestety, nie mogą jednocześnie korzystać z programu. Ale JetBrains wspiera konkurencyjną wykorzystanie. Kilku użytkowników mogą użyć tej samej licencji, ale nie jednocześnie.

7. Ile licencji potrzebuje firma dla 10 programistów?

Na każdego aktywnego użytkownika musi być oprawioną licencja,gdy wszystkie 10 pracownikiem pracują z programem jednocześnie. 10 programistów – 10 licencji. Oprócz tego gdy wszystkie twoje deweloperzy nie będą działać jednocześnie, to liczba licencji użytkownika może się różnić. Zobacz pkt 6.

8. Jaka jest różnica między zakupem stałego produktu i roczną subskrypcją?

Jest to pytanie ważne dla klienta: "czy zostawił producent stałe licencji swoich produktów?". Niestety, w listopadzie 2015 roku licencje wieczyste zostały wycofane ze sprzedaży.

Jakie modele licencjonowania są dostępne w tej chwili?

• Miesięczny abonament (na stronie sprzedawcy).

• Subskrypcja roczna (na miejscu u sprzedawcy w sklepie Softlist.pl).

Różnica między nimi oprócz płatności w ratach za miesiąc lub za rok jednorazowo to możliwość korzystania z programu w przyszłości. Przy zakupie programu na rok, po upływie okresu 12 miesięcy pozostaje produkt na stałe (perpetual fallback license). Ale tylko w wersji na moment zakupu i bez dalszych aktualizacji i pomocy technicznej. Jeśli potrzebujesz modernizacje i najnowszej wersji, wymagane jest przedłużenie subskrypcję na rok  kolejny.

Różnicą zakupu na stronie producenta albo przez lokalnego dystrybutora w Polsce są możliwość zakupu oprogramowania przez bankowe konto, koszt i dostępność wszystkich dokumentów prawnych. 

9. Co się odbywa po zakończeniu roku subskrypcji?

Bieżący produkt przestaje działać. Ale znacznie ważniejsze jest to, co się stało w momencie zakupu rocznej licencji (płatności pełnych 12 miesięcy) – otrzymasz tak zwaną kopię bezterminową licencję (perpetual fallback license).

Co to jest perpetual fallback license (licencja bezterminowa kopijowana).

Kopia dożywotniej licencji to robocza wersja programu bez aktualizacji czyli w stanie na moment zakupu rocznej subskrypcji otrzymasz natychmiast tak zwaną "dożywotnią licencję" i  bez przedłużenia rocznego abonamentu będziesz miał licencję w tej wersji i bez aktualizacji.

10. Czy można uzyskać dodatkowe rabat? Jeżeli tak, to co mam zrobić?

Producent ma opłacanych system rabatowe, której wartość zależy od liczby zakupionych licencji. Rabaty zaczynają się działać przy zakupie 10 licencji.